Kas aasta lõpuks oleme kõik veganid?

vegemap

See kaart näitab taimetoidu restoranide arvu miljoni inimese kohta. Sellelt loeb välja, et Islandil on neid 24, 8, Eestis 8, 3 (rohkem kui Itaalias, Prantsusmaal ja Saksamaal) ja Venemaal vaid 0, 8 restot miljoni inimese kohta. Kaart on koostatud 2016 aasta oktoobris ja ootan huviga andmeid oktoober 2017.

Taimetoitlus, mis ei hõlma vaid toitumist, vaid maailmavaadet üldisemalt, on tormi tegemas Lääne inimeste peades. Üha enam inimesi tuleb “kapist välja” ja teatab näiteks, et tema keeldub piima puudutamast, sest piimatööstus on ebaeetiline ja julm tööstusharu.

Kusjuures nõustun igati ja olen siin  blogis juba 10 aastat kirjutanud- igasugune suurtootmine on vaid kasumil põhinev ebaeetiline tegevusharu  mis põhjustab mitte ainult  kellelegi  kannatusi, vaid lõppprodukt võib olla kahjulik ka inimese tervisele.

See reegel kehtib ka toduainete soortootmise kohta. Mitte ainult loomakasvatus ei ole ebaeetiline, vaid ka  tomati ja maasikakasvatus Andaluusias näiteks.

Absurdne on näiteks suur makaronitehas Alsace’is, Strasbouri lähedal, mille seinal ilutseb kiri “Pates de grandmere”- vanaema pasta. Vanaemad nimelt ei tooda oma pastat suurtehastes masinate taga, aga see selleks…

Kui tahta olla tõesti eetiline, tuleks loobuda kosmeetikatoodest, mida on loomade peal testitud, farmaatsiatööstus kasutab palju loomset toorainet-tuleks oma ravimikapp üle vaadata, kingad-saapad-vööd  tuleb asendada kunstnahast toodetega ja õpetada ka oma lemmikloomad taimetoitlasteks, sest ka lemmikloomade konservi-ja krõbinaäri on ebaeetiline suurtootmine, mis põhjustab loomadele kannatusi.

Ainus eetiline variant oleks hakkata freeganiks. Need on kodanikud, kes väldivad kõikide asjade ostmist (sh toit), kuna arvavad, et kõik kapitalistlikus maailmas toodetud tooted, mitte ainult loomsest allikast, aitavad kaasa maailma ekspluateerimisele. Seetõttu üritavad freeganid toitu jm tarbeesemeid hankida muul moel, sh otsides toitu metsast ja kasvatades ise. Nende eesmärgiks on tekitada oma tarbimisega loodusele võimalikult vähe kahju. Paljud freeganid on taimetoitlased või täistaimetoitlased, kuid on ka neid, kes söövad lihatooteid, mis muidu läheksid raisku, tehes seda tingimusel, et see ei õhuta edasisele loomade ekspluateerimisele.(wikipeadia)

Proovin võtta seisukohta kahe äärmuse vahel.

Mulle tegelikult meeldib, et selline moevool on puhuma hakanud ja eriti tore oleks kui lapsevanemad suudaksid oma lastele pakkuda maitsvaid ja tervislikke vegantoite ( et laste veganlus ei koosneks  vaid saiast, friikartulitest ja makaronidest)

Kui inimesed ei osta enam veiseliha, millede farmide rajamiseks on maha raiutud vihmametsasid, meie universumi kopse,  või broilerkanu, kes kasvavad üles kitsastes puurides steroidide peal ja kelle liha on püdel (sest mingeid muskleid kanal, kes liikuda pole saanud, olla ei saagi), võiks ju unistada, et liigume eetilise talupidamise aega tagasi. Kahjuks ei liigu maailmas midagi tagasi, praegu liigutakse ses suunas, et kapitalistd mõtlevad välja kuidas taimetoitlusega raha teenida ja samas püüavad teadased liha hakata tootma laborites, et kedagi tapma ei peaks.

Praeguses ajas tundub see kõik muidugi hullumeelne raha raiskamine-suurem osa maailmast tapab veel oma  loomi halal või koššer meetodil ehk eriti piinarikkal moel. Euroopa Liit ja USA ei ole suutnud oma territooriumil halal tapmist ära keelata (Eestis on see keelatud õnneks) Hispaanias ja Lõuna-Prantsusmaal on ikka veel au sees antiikaja mängud ehk corrida, kus inimeste silme all, aplausi saatel, tapetakse härgi. Võiks ju naljaga pooleks küsida, et miks gladiaatorite võitlust enam pole?

Igapäeva elus on väga raske eetiline olla, kuigi tahaks.  Ma proovin küll enamus aega joonel olla- ostan mune ja lihtsamaid piimatooteid a la võid ja kodujuust taluniku automaadist. Köögivilju käime ka ostmas nii tihti kui saame talupoest. Meie õnneks on meil külas ka lihunikupood, kus on kohalike väiketalunike tooted. Tuleb pattu tunnistada, et ma ei osta alati sealt. Ei osta talvel tomateid ega  kurke Hispaaniast või Hollandist, rääkimata maasikatest.

Praegusel hooajal on rooskapsas, nuikapsas, punane kapsas, spinat, lehtpeet ja -kapsas, juurpetersell, pastinaak, peedid ja porgandid tegijad.  Ja kaunviljad- ostes läätseid ja kikerherneid toetad vaeseid riike! ! Siit teeks kohe põike eetikasse ja ärisse. Kellelt ostetakse köögivili Eesti koolidele, haiglatele, sõjaväele? On see Eesti kartul või Poola kartul?

Üleskutse kõlagu nii- söögem liha vähem, õppigem ära kokkamine, sest taimsed toidud on väga maitsvad kui neid osata teha, kuid ärgem oma taimetoitlusega toitke korporatiivset suurtootmist!  Eelistagem kohalike väiketootjate  ja talupidajate tooteid, et 2017 suurtrend, mis võiks kõlada jämetõlkes jõhkralt kohalik*, ei käiks ainult restorani trendide kohta, vaid oleks ka elustiil, sest siis läheb elu kõigil paremini 🙂

Kui tulla nüüd pealkirja juurde tagasi, siis arvan, et me kõik ei ole veganid aasta lõpuks, kuid trend kasvab ja kindlasti on sel aastal oodata palju uute veganrestode avamist. Kuigi skeptikud ütlevad, et lääne inimeste veganlus on järjekordne suurhullustus, mis ei aita näiteks maailmas näljahäda leevendada, siis ikkagi lihaveiste karjade vähendamisega me säästame oma planeeti, rääkimata oma tervisest.

Minu kunagine ennustus Weingarteni tärnirestorani kohta  kui see mõned aastad tagasi suunda muutis ja taimetoidukeskseks muutus,  et see jama kaua kesta ei saa, osutus valeks- kestab ja õitseb ja sai jälle tärni, kuid sel aastal siiski laiendatakse mittetaimsete toitude osakaalu (siiani oli 1 kala ja 1 lihatoit)

  • kohalik ja hooajaline on ammu moetrendid, kuid süvenev trend on “täiesti kohalik” Näiteks Jõgeva restoranis (kui selline asi olemas peaks olema) pakutaks vaid Jõgeval kasvatud toorainest toite traditsiooniliste  Jõgeva  retseptide järgi. Jah, Eesti kontekstis on see kuidagi naljakas. Portugalis näiteks on see loogiline 🙂

3 responses to “Kas aasta lõpuks oleme kõik veganid?

  1. Üks köige meeldejäävamaid taimetoidu elamusi oli ühes vegan hotellis-restoranis Moseli jöeääres. http://www.hotel-nicolay.de/
    Pererahva eelmised koerad surid kahjuks vähki nüüd on nende uued koerad ka veganid ning palju parema tervise juures:)

    • Ma nende koerte ja kasside veganlusse suhtun kõhklevalt. Kassile muidugi krõbinaid ej annaks- püüdku hiiri! See, et krõbinad loomal kasvajaid võivad tekitada, täitsa usun. Aga koerale konti mitte anda tundub karm 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.