Let’s hygge!

Kuigi Skandinaavia moekad Nordic restoranid on tabelite tippudest veidi tahapoole nihkunud, ei tähenda see seda, et  nüüd nad unustuse hõlma kaovad. Vastupidi, põhjamaine elustiil, kaasaarvatud kulinaaria, on kogu maailmas luubi all ja üha rohkemates ajakirjades ja lehtedes kohtab pealkirja “Mis on hygge?”

Hygge- täpselt tõlkimatu sõna,  tähendab mugavust, head sotsiaalset atmosfääri, elustiili. See tähendab  hea meeleolu teadlikku loomist ja heade asjade ja heade inimeste nautimist.

Mitmete küsitluste põhjal peetakse taanlasi kõige õnnelikemaiks inimesteks maailmas ja seetõttu on loomulik, et süvenetakse, mis on nende õnne saladus. Ja selgub, et see on seesama “hygge”.

Taanlased on oma elustiili  hakanud ka raha eest müüma, et  maailma samuti õpetada, kuidas saada õndsaks 🙂

Igasugune juhend, alates sellest,  et investeeri küünaldesse, osta endale mugavat disainmööblit,  hangi ilusad ja mugavad koduriided, dekoreeri oma maja ka väljaspoolt, küpseta leiba kuni selleni, et olgu sul mõnusad hobid ja mõnusad sõbrad, käi hängimas mõnusates kohvikutes kus on “hygge”  atmosfäär, on minu jaoks muidugi stressitekitav ja seega “mittehygge”.

Kui  silmad kinni pigistada hygge kommertsistumise suhtes, siis iseenesest on kõik õige ja ilma, et oleks enamus oma elu teadnud sõna “hygge”,  olen  ise alateadlikult sellise elustiili suunas liikunud.

Kui teha jäme kokkuvõtte, mida ajakirjad kõik hygge’est kirjutavad, siis kõlaks see nii:  külmal talveõhtul koju jõudes, ootab ees praksuv kamin(halvemal juhul, pead ise tule kaminasse tegema),  põlevad kümned küünlad, mugaval suurel diivanil on palju pehmeid patju ja karvane soe pleed, köögist tuleb vastvalminud leiva lõhna või paned leiva küpsema, aknast paistavad kaunilt dekoreeritud aia  valguslambikised.  Paned selga naturaalsest pehmest materjalist kaunid koduriided, kallad kaunisse disainklaasi veidi punast head veini, silitad oma koera või kassi. Kindlasti on veel pildis kaunid lapsed, kõik kenasti riides ja viisakad. Ja stressivaba abikaasa!   Siis käid korra saunas, paned selga moekad, kuid mugavad riided, sest paar sõpra astub läbi, kellega koos kokata ja lobiseda. See on õhtune hygge!  Päevase elu kirjeldus oli väga hipsteri elu sarnane- teadlikud jalgratta disainid, õiged coffeeshopid, õiged toidupoed jne. jne.

Sobiks Evelin Ilvese saatematerjaliks.

Konks selle juures on see, et see kõik peab tulema loomulikult, pingevabalt, rahulikult. Ei punnitata koos disaineritega oma kodu moodsaks tuunida, ei pea olema stress sellest, et koduabiline ei oska kõrgläikelise mööbli pindu korralikult läikima lüüa. Ei pea igal aastal remonti tegema ja seinavärvi värskendama. Keskkond kus sa elad, soodustab õigeid valikuid. Ja kui sa ise hyggelt elad, on su sõbrad samuti hygged. Ohjaaa….

Põhjamaal panustatakse ise rohkem oma mugavustundele, lõunamaal loodetakse rohkem päikesele, võiks veel ühe robustse kokkuvõtte teha.

Hygge kõrgperiood Taanis on jõulud- siis investeeritakse ikka tohutult küünaldesse ja valgustusse, et oleks hea ja ilus .

Olgem siis moodsad ja let’s hygge!

Kui inspiratsioonist puudu tuleb, aitab raamat.

hygge.jpg

2 responses to “Let’s hygge!

  1. Pingback: Šokolaadiküpsised ja šokolaadi-moosimusid - Kaju Köök·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.