12 peaaegu “puhast” puu-ja köögivilja.

p15-propes-12-salopards

ÜRO Toidu-ja Põllumajandusorganisatsiooni juures asuv keskkonnakaitse töörühm mis avaldab igal aastal raporti mahetoidu olukorra kohta Ameerikas, on valmis saanud uue raporti.

Töörühm on kontrollinud ja võtnud  analüüse  nn. tavatoodetelt supermarketite riiulitelt. Kontrollitakse täpsemalt pestitsiitide sisaldust puu-ja köögiviljades ning tulemuste põhjal valitakse välja 12 kõige saastunumat köögivilja, mida oleks mõistlik osta vaid mahepoodidest ja 15 köögivilja, millel  pestitsiidi jäägid olid  kõige väiksemad või puudusid üldse(tabeli paremal pool) ehk neid köögi-ja puuvilju võib osta julgelt ka ilma “Bio” märgistusega.

Rohelise poole nimekirjast on kahele tootele siiski punane joon peale tõmmatud-suhkrumaisile ja papaiale, sest vaatamata sellele, et pestitsiide neist ei leitud, on Ameerikas müügilolevast maisist  ja papaiast 95% GMO’d ehk geenmuundatud. Euroopa pole õnneks seni veel GMO puu-ja köögivilju oma turule lubanud.

Mina isiklikult kuulasin suure õudusega Marina Kaljuranna vastuseid parlamendi saadikutele seoses Euroopa-Ameerika vabakaubandusleppe sõlmimisega(TTIP). Eks loota saabki, et maad nagu Prantsumaa, Itaalia, Hispaania blokivad selle leppe ära. Ka Saksamaal on inimesed tänavatel protestimas selle leppe vastu. Selle leppe allakirjutamisega ei tule vaid needsamad geenmuundatud papaiad ja maisid meie riiulitele, vaid hakkame poes kohtama ka Chianti või Marsala veini, mis toodetud Ameerikas või Ameerika parmesani.  Marina Kaljurand küll oli surmkindel, et Ameerika loobub oma standarditest ja võtab üle Euroopa omad . Selline pioneerijuhilik optimism, et see leping sõlmitaksegi sellepärast, et Ameerika korporatsioonidel läheb elu raskemaks, sest peavad oma standardeid muutma ja Eesti pisiettevõtjal jälle elu helgemaks, sest Ameerika turule on kergem pääseda,  on nördivusttekitav naiivsus, millele tänaseks päevaks on ka juba tõestus lekkivate dokumentide näol.

Proua presidendi kandidaadi vastuseid arupärimisele saab lugeda siit

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s