Juust, vein ja perekond ehk Itaalia viis üle 100aastaseks elamiseks.

<Ajalehest The Local>

Itaalias elavate üle-100 aastaste arv on viimase 15 aasta jooksul kolmekordistunud. Kui aastal 2002 oli üle 100 aastaseid 5650 inimest, siis möödud aastal oli see arv tõusnud 19000-le. Riigi keskmine eluiga on 83, millega Itaalia on samuti 2 kohal maailmas ja spetsialistid märgivad ära, et Itaalias ei ole lihtsalt palju vanu inimesi, vaid need vanad inimesed on vitaalsed ja toimivad. Itaalias näeb inimesi vanuses, kus enamus riikide selle-ealised on põdurad vanurid, veel romantiliselt kihlumas, motorolleriga küla vahel sõitmas, oma jalgpalli meeskonnale tribüünidelt kaasa elamas.

Kuidas nad selle saavutavad? Kas toit ja eluviis?

Näiteks Emma Morano on hetkel Euroopa vanim naine, ta on 116 aastat vana ja elab endiselt  oma kodus Verbania’s (Piemonte) ja nagu ma aru sain, elab ta seal üksi.

Palermo lähedal  Montemaggiore Belsito väikelinnas on 3500 püsielanikust  9 üle-100 aastased.

Nähtus on juba pikka aega teadlaste huvi köitnud, et mis see täpselt siis on, kas eriline Vahemere dieet või Itaalia erilised geenid, mis selle nähtuse põhjuseks on.

Üks koht on aga saanud erilist tähelepanu-Sardiinia saar, mis on kuulutatud maailma siniseks tsooniks- termin, mida kasutatakse mingi geograafilise piirkonna kohta, kus üle 100 aastaste kontsentratsioon on eriti kõrge.  Peale Sardiinia on vaid 3 teist sinist tsooni maailmas-  Okinawa saar Jaapanis, Nikoya poolsaar Costa Rical ja Kreeka saar Ikari. (olen kirjutanud neist siin)

Sardiinia kuulus pikaealisus kajastub isegi nende tervitustoostis  ‘Akentannos’, mis tõlkes tähendab “elage 100 aastaseks”.

Kuidas aga sardiinlastel õnnestub elada vanaks ilma , et haigused kimbutama tuleks? Ükskõik kui palju seda nähtust viimastel aastatel ka uuritud pole, jõutakse ikka järeldusele,  et see on elustiil- tugevad perekondlikud sidemed ja dieet.

sardpo

Sardiinia dieet sisaldab vähe liha ja palju kaunvilju ning värskeid puu- ja köögivilju. Eelkõige on aga uuringud näidanud, et kohalikul punasel veinil Cannonau’l ja värsketel lamba-ja kitsepiimajuustudel  on oluline roll, mis hoiab kohalikke elanikke vitaalsena.

Kohalik nn. casu ajedu juustud sisaldavad suurtes annustes lactobacillus bakterit, mis pidid tugevdama seedetrakti, kuseteede ja suguelundite tervist ja arvatakse et ka see bakter mängib olulist rolli säilitada elujõud. Seda juustu poes ei müüda, vaid tehakse kodus.

Rustikaalne kohalik vein Cannonau sisaldab rohkelt antioksüdante, mis samuti aeglustavad vananemisprotsessi.

Kuna viimastel aastatel on sellest nähtusest palju kirjutatud, on Sardiinia toiduained ja vein väga nõutud kraamiks saanud ja Gavoi linna linnapea(linn asub selles nn. sinises tsoonis) loodab, et juustu ja veini müügiga saab linn ka majandusele jalad alla.

Toit on küll väga oluline tegur ütleb sealne linnapea, kuid lisab, et üks tähtis tegur on ka see, kuidas nad oma eakaid kohtlevad. Linnas elab 2700 inimest, kes kõik üksteist tunnevad ja perekondlikud sidemed on väga tugevad. See tähendab, et eakad on oma perekondade poolt hoitud ja armastatud ja see annab elueale kindlasti tubli 6 aastat juurde. Üle 80-aastased, kes elavad üksi, surevad kindlasti varem kui perekonnaga ümbritsetud vanurid.

Oht tänases globaliseeruvas maailmas on see, et sinised tsoonid ei ole fikseeritud ja  elustiili muutused murravad sisse igale poole. Okinawas on juba moodne elu sisse võimust võtnud ja üle-100 aastaste arv väheneb. Sardiinias hetkel veel seda vähenemist pole märgatud, kuid seal on aru saadud, et nende vana elustiil on väärtus, mida tuleb kaitsta.

Igatahes annab teadus ise meile kõigile põhjuse harrastada Sardiinia elustiili- korkida lahti punane Sardiinia vein ja süüa kõrvale head Sardo Pecorinot.

Väga lustakas video Sardiinia juustust, milles elavad ussid. Olen ise sellist juustu Korsikal saanud. Jube lõhn,  maitse nii kohutav polnud.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.