Parim osa reisimisest…

..pidi olema naasmine koju, ütles mulle mu üks Portugali sõber. Tal võib olla isegi õigus, sest ma hakkasin mõtisklema, et ma pole nn. reisimas juba ammusest ajast käinud. Pigem on mu viimase aasta reisid olnud kas väljasõidud või külaskäigud.  Ma ei nimeta Porugali ammu enam reisimiseks,  sest midagi uut ma sinna avastama ei lähe, ikka otsima seda vana ja turvalist, mis hingelähedane. See muidugi ei tähenda, et midagi uut igal korral ei avasta.

Mida uut ma Portugalis seekord avastasin või mis mõtted mul tekkisid?

Ma olen tihti arutlenud restoranipidajana, et kuidas on võimalik pakkuda 7 euro eest  kompektlõunat, mis sisaldab suppi-praadi-desserti-kohvi ja 25cl veini (või karastusjooki) Veel mõned aastad tagasi oli komplektlõuna 5 eurot. Vahepeal on Portugal tõstnud käibemaksu,  mis restoranidele oli 13, 5 ja tõsteti  23%ni.  Kuulsin, et uus “kommunistide” (nagiu nad ise seda kutsuvad) valitsus lubas käibemaksud alla lasta ja ka tööaegu kärpida, kuid Portugal on endiselt Troika kontrolli all ja see ei pruugi läbi minna.  Toidukaubad on siiani maksustatud 6% käinemaksuga ja näiteks käibemaks veinile on 13%

veinid

Ja nii ma siis arvutasin, et kui poest saab pudeli veini kätte 89 sendiga(joodava seejuures!) , siis kolmandik on 29 senti, supi omahind  on ehk sama, kala on turul umbes 4- 5 eurot kilo, mis üheks portsuks  koos lisanditega teeb omahinnaks nii 2 eurot, magustoit on samuti  ütleme 60 senti omahind- kokku jämedalt arvutatud 3.50. ehk siis pool raha ikkagi teenitakse juurde.  See ei ole suur raha, aga  mulle lihtsalt oli arvutuskäik huvitav. Lõuna ajal on söögikohad täis ja tehakse mitu katet. Kui sul sööb nii 50 inimest lõuna ajal- teenid 175 eurot, mille eest peab palka maksma ja palga pealt makse- ei tundu olema äri, kus rikkaks saab 😦   See vast seletabki, miks Portugalis on palju pererestorane- kus inimesed teevad ise tööd, ei palka kedagi ja see on nende elustiili osa- keegi ei loodagi rikkaks saada, aga mingi kopika see äraelamiseks annab ja eks ta ole ikka elustiili ja kulturri osa ka.

Millele ma veel mõtlen on see, et vaatamata sellele, et Portugali peetakse vaeseks maaks, on seal 7 euro eest lõunatajaid palju. Eestis olen ma kuulnud nurinat, et päevapraad 5 eurot on liiga kallis. Kontekstis, kus sa 7 euro eest saad komplekti, on 5 eurone praad muidugi kallis, kuid kui restoranipidaja ohkan mina just selle tooraine odavuse, värskuseja kvaliteedi  ja toiduainete 6 % maksustamise peale, mis võimaldab sul odavalt pakkuda tervislikku toitu- sest mul ei ole endal mingit soovi süüa odavalt tundmatu pärioluga odavat  külmutatud sea-kana- kalkuni- või hakkliha praadi ja veel vähem seda pakkuda kliendile.  Mulle meeldiks tulla tagasi lõunasöökide turule Eestis, kuid pole lootustki sama hinda ja kvaliteeti pakkuda kui seda saab Portugalis 😦

Näide lõunast:

Juurvilja supp. caldo verde stiilis- püreesupi sisse on lisatud veidi lehtkapsast, porgandit ja lillkapsast

20160210_144724

Grillitud dorada ja grelos. Eesti keeli võiks vast olla metsik sinep?

20160210_145911

Natas do Céu-tõlkes taevalik kreem või kreem taevast. Koosneb küpsistest, munadest ja vahukoorest

20160206_232125

Käisin just ringkäigul ja vaatasin Weingarteni lõunapakkumiste hindu ja need on 3 käiku ilma jookideta 12 eurot ja 2 käiku  8 eurot popimates kohtades.  Itaallaste juures saab 2 käiku 7 euroga ja türklaste juures on õige odav, aga tervislikusest on see odav kebab kaugel….

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.