20.november- Beaujolais Nouveau 2014 Tigus

Beaujolais Nouveau on veinirahvale uue (veini) aasta algus, mida tähistatakse alates 1951 aastast. Samas on Beaujolais aladel alati tehtud vin de l’anné’d ehk sama-aasta veini,  tähistamaks saagikoristuse lõppu. Teise ilmasõja lõpuni  tehti seda vaid kohalikuks tarbimiseks. Beaujolais AOC  (Appellation d’origine contrôlée – kontrollitud päritolu sertifikaat põllumajandustoodetele Prantsusmaal)  loomisel 1937. aastal kehtestatud reeglite kohaselt polnud antud aasta veini lubatud müüa enne 15. detsembrit. 1951. aasta 13. novembril võeti see piirang maha Union Interprofessionnelle des Vins du Beaujolais (UIVB) poolt ning anti eriluba varasemaks müügiks veinile, mida me nüüd tunneme Beaujolais Nouveau nime all.

Seda uut seadust  oskas kommertslikult ära kasutada Georges Dubeuf, kes viis veini Pariisi ja õiged turundus-marketingi nipid tegid algsest piirkondlikust uue veini pühast  70-dateks aastateks juba kogu Prantsusmaa püha, 80-ndatel valgus see komme juba  naabermaadesse, jõudes 90teks Põhja-Ameerikasse ja Aasiasse.  Igatahes võib arvata, et monsieur  Duboeuf on nüüd väga rikas mees.  Loomulikult pole see ainus veinimaja, mis noorveini toodab, aga nagu öeldud esimene, kes suurele turule läks ja edukalt.

Veel tähtsad faktid:

  1.  Beaujolais Nouveau püha peetakse sõltumata saagi koristamise lõpust alati novembri 3-l neljapäeval. Sel aastal seega 20-l  novembril.
  2. Beaujolais regioon asub Lyonist põhjas ja seal on oma 4000 veiniistandust
  3. Selles regioonis korjatakse kõik viinamarjad käsitsi.
  4. Viinamarja sort on Camay.
  5. Igal aastal tuuakse turule 50 miljonit liitrit Beaulolais Nouveaud, mis moodustab poole selle regiooni üldisest veinitoodangust.
  6. Beaujolais Nouveau tuleks ära tarbida enne järgmise aasta maikuud- seistes selle veini maitseomadused ei parane.
  7. Noort veini tuleks juua jahutatult (13kraadi), et paremini tunnetada aroome ja värskust.

See noor vein villitakse ja paisatakse müüki vaid paar kuud pärast saagi korjamist. Pudelid toimetatakse lennukitega 24 tunni jooksul üle maailma.

Beaujolais Nouveau valmistatakse macération carbonique (matseratsioon süsihappega) tehnika abil, mille puhul viinmarjad pannakse käärima kobaratena. Marjad pannakse tsemendist või roostevabast terasest anumatesse käärima. Kobarate raskuse tõttu hakkab marjadest mahla eralduma. Leotamise käigus mahla osa kasvab. Tõrres on lõpuks kolm kihti, põhjas kääriv marjamahl, millest eraldub süsihappegaasi, keskel on marjakobarad omas mahlas, marjakestadest eralduvad antotsüaanid ning pealmine kiht on kergemad poollagunenud marjakobarad, mis on süsihappest küllastunud mahlas.

Beaujolais Nouveau saab oma maitse ja omadused 4 – 10 päeva jooksul toimuva leotus- käärimisprotsessis ehk matseratsioonis. Lõppsaaduseks on puuviljane vein.

 

Meie avasime 2006 aastal Tigu koos noore veini pühaga ja oleme alati oma sünnipäeva sel päeval tähistanud ning sel aastal on meil käsil juba üheksas kord- oleme kindlasti väga  kogenud Beaujolais ürituse korraldajad 🙂

Prantsusmaal on Beaujolais Nouveau 2014 sloganiks:  Beaujolais Nouveau- Un art français!

Tahame sel aastal ka seda prantsuse kunsti eriti rõhutada ja seega lisaks traditsioonilisele prantsuse menüüle sel päeval, tuleb meile esinema Susanna Aleksandra, kes  astub lavale koos virtuoosse akordionisti Jaak Lutsoja ning fantastilise bassisti Tanel Liibergiga. Kõlavad nii tuntud kui vähemtuntud džässipalad prantsuse muusikapärandist. Karismaatiline jazzlauljatar Susanna Aleksandra on alati tundnud tugevat kirge prantsuse kultuuri vastu. Ta on lõpetanud Prantsuse Lütseumi, Tartu Ülikooli prantsuse keele ja kirjanduse alal ning elanud mõni aeg Pariisis.

susana1

Meil on juba reserveeringuid selleks päevaks, kes soovib  lauda, peaks kindlasti reserveerimise peale mõtlema. Baari poolele seame nagu eelmiselgi aastal üles pikad õllelauad -pingid, kus saab Beaujolais suupisteid ja veini nautida.

One response to “20.november- Beaujolais Nouveau 2014 Tigus

  1. Pingback: Meil on novembris põnevaid üritusi – Tigu tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.