Hooajaline tooraine, inimliha ravioolid ja alamakstud kokatädi

..ehk  nädala kokandusuudised maailma ajakirjanduses.

Asetasin esikohale Le Monde artikli, kus 2 tärni kokk ja 2005 aasta Bocuse D´Or-i võitja ja tulihingeline hooajalise tooraine propageerija , Serge Vieira,  tõstatab oma lemmikteema ehk räägib hooajalist toorainest, mida kõik chefid väidetavalt oma restoranides pakuvad. Samas pidavat terve suure Prantsusmaa peale kahe käe sõrmedel saama üles lugeda (hinnatud) restorane, kes kasvõi 3 kuu tagant menüüd vahetada suudavad,  rääkimata siis  sellest, et paljude toorainete hooaeg ei kesta kolme kuudki ja seega tegeldakse kliendi eksitamisega.  Remargi korras ütlen, et  minu arvates Eestis on selle teemaga  parem seis. Nagu ei oskakski muud kui värsket ja hooajalist  enam oodatagi  ühelt healt ja popilt  restoranilt,  Selle koha pealt on Eesti Prantsusmaale silmad ette teinud ja restoranidele reklaamteksti kirjutajad võiksid  leida uued võtmesõnad- pole mõtet rõhutada seda, mida kliendid iseenesest mõistetavaks peavad.  Samas võiks hoiduda libastumast mesimagusatest ilutekstidest kus kliendile lubatakse, et restorani peakokk isiklikult hoolitseb iga beebispinati hingeelu eest mis kliendi taldrikule jõuab.  Halb uudis on see, et Serge Vieira restorani kodulehel seisab, et novembris 2013 restoran suletakse. Loodetavasti on see seotud hooajaga ja kevadel avatakse uuesti, aga hea märk selline uudis pole.   Helsingist saabus ka  hiljuti uudis, et nende 2 tärni restoran Chez Dominique sulgeb oma uksed.  Sellest on kahju.

Kõige šokeerivam uudis kulinaaria vallast ei tule Eestist,  kus ühe kooli direktor suvatses avalikult oma suhtumist rasket ja alamakstud kokatööd tegevate naiste suhtes üles näidata, vaid hoopis Mehhikost.  Nimelt üks sealse Jaapani restorani kokk nimega  Xiung, tappis vihahoos oma naise ja kasutas oma tapetud naise liha ravioolide hakkliha täidises ja  yakitori varrastes, mida nädala jooksul klientidele sisse söötis enne vahele jäämist.( uudis ise siin ) Vahele aga jäi kliendi tõttu, kes pidas liha tekstuuri kummaliseks ja kahtlustas, et talle koeraliha sisse söödetakse.  Naise ülejäägid leiti sügavkülmast.

Ja lõpuks ei saa üle ega ümber sellest GAGi juhtumist. Mind ei häirinud algselt see, et kool otsib meeskokka. Jamie Oliveri tüüpi inimese leidmine tundus muidugi ülepingutatud utoopia- Jamie on unikaalne nähtus kogu maailmas, aga see selleks.  Ma ei leidnud, et kuidagi oleks naisi diskrimineeritud sellega, et just meeskokka taheti,  sest neid koole, haiglaid, vanadekodusid peaks Eestis jätkuma, kus oma missioonitunnet ja uut visiooni saaks rakendada ja jätkuks kohti naistelegi. Üks koolidirektor võiks aga olla niipalju erudeeritud inimene ja  taipama, et sellise töökuulutusega võib pahandust tulla ja valmistuma täendavateks selgitusteks. Selgitaski ja puhtast südamest- seda, mis sülg suhu tõi ehk solki ja halvutavast suhtumist välja näidates naiste suhtes, kes teevad alamakstud tööd.  Mis kurat küll on viga meie inimestel, kelle käes on võimupositsioon ja kellel võimalus midagi siin elus muuta?   Keskendume ainult säravatele talentidele ja neil kel puudub ilu, sarm ja eneseturundusvõime- need tehku tööd raha eest, mille eest äraelada pole võimalik. Sõimame ka neid igaksjuhuks!  Mis segab seda koolidirektorit oma olemasolevatele kokkadele inimväärset palka maksma?  Ma tean stampvastust: need inimesed pole võimelised mitte midagi tegema ja ei olegi  inimväärset palka ära teeninud, lisaks nagunii varastavad ja raha polegi. Tehakse eelarve kuhu on sisse kirjutatud inimeste orjatöö.  Nõiaring kus keegi pole rahul, ei töötegija ega tööandja.

Minul konkreetselt on kahju, sest iseenesest hea algatus ja tore, et kooli direktor televiisorist  Jamie Olivieri saateid vaatab ja tervisliku koolitoidu peale mõtleb.  Et ühest küljest nagu mõtleb sotsiaalselt ja muretseb kasvava noorsoo toitumisprobleemide pärastm samal ajal   sõidab teerulliga üle samuti lahendust vajavast sotsiaalprobleemist: alamakstud naised, kes tema alluvuses töötavad. Muidugi on hulga popim teha projekti, millega meedia tähelepanu saada. President võib-olla annab isegi ordeni koolidirektorile koolitoitlustamisega tegelemise eest kuna see ta abikaasale südamelähedane teema. Kui lahendada ei suuda seda lahendamatut probleemi, siis olgu vähemalt vait- ei, härra direktor näitab oma suhtumist avalikult!

Oma isiklikust kogemusest tuleb meelde analoogne juhtum ühest suvest kui ma Tallinnast väljaspool töötasin ning  sama tülgastava situatsiooni tunnistajaks olin.  Eesti tuntud ärimees, mitte esimeses nooruses,  kel ei ole piinlik oma tütre vanuste või nooremate piigadega avalikult ringi käia, käskis oma töötajal, noorel naisterahval,  kes tema ruume  koristas, ajal kui tema majas on, nähtamatu olla!   Vot businessmanile ei meeldinud  see noor tema enda  poolt alamakstud ja mitte eriti seksikas(tema jaoks) naisterahvas, kes ometi ausat tööd tegi.  Piigad, kes tööd ei suvatse teha, vaid vananeva playboy ihuhädasid rahuldavad, on palju austusväärsemad.   Ja sellist suhtumist on Eestis liiga palju- ei ole nii, et paar lolli ja  neist ei maksa välja teha.  Iga paari kuu tagant keegi  avalikult libastub naiste, rassi, religiooni või seksuaalse orientatsiooni teemal.  Ma ei ole  poliitkorrektsuse poolt ja inimene peab saama väljendada vabalt oma mõtteid, aga ehmatabki just see, et ka haritud ja erudeeritud inimesed teevad avalikult solvavaid avaldusi, mis sobiksid  Võsa Petsi saatesse.

Direktor tegi karuteeme- ei usu mina, et keegi tahab kuulsaks  enam saada selle kooli peakokana, olgu ta mees või naine,

Samuti loodan, et need kurjad kulbiga kokatädid direktorist ravioolisid ei tee ja õpilastele kohaliku ja hooajalise tervisliku toiduna sisse ei sööda- alaline stress võib kohutavaid emotsioone vallandada.

4 responses to “Hooajaline tooraine, inimliha ravioolid ja alamakstud kokatädi

  1. heh, ma juhtusin kuulama pühapäeval Olukorrast riigis ja tänu Kalle Muulile tean nüüd, et “tubli direktor tahab, et tema lapsed oleksid hästi toidetud ja mingid inisevad tädid võtsid ühest sõnast kinni ja hakkasid tublit inimest mustama” – no umbes selline tekst oli seal. Tore, et me peame maksumaksja ehk endi raha eest laskma end solvata mingil šovinistlikul vanamehenässil.

    • oh, ma kuulasin ka seda ja olen ausalt öeldes kurb. Ühesõnaga tubli direktor mõtles laste söögilaua peale ja otsustas, et seda oskab teha ainult noor etetvõtlik mees. Naised on kokatädid kulbiga. Saab ju karikas ükskord täis.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.