Turu hinnad versus poe hinnad

Täna oli Delfis arutlusele pandud teema, et Nõmme turul on maasika hind kallim kui Soomes supermarketis. Meie hulgas elab ikka veel rühm kodanikke, kel on nõukogude aegne suhtumine asjadesse. Ja sellel heal “vene ajal” oli turg odav. Kauplesid seal ju nn.tööpõlgurid ja pursuid. “Korralik” nõukogude inimene õppis traktoristiks, kombaineriks või müüjaks ETKVL- i poes mitte ei kasvatanud oma põllul teistele müügiks kapsaid ja tomateid. Ja “korralik” nõukogude inimene ka ei ostnud oma naabrilt tomatit- kurki, vaid kasvatas endale ise oma suvilas või ostis poest Moldaavia oma.

Mitte kuskil mujal maailmas ei ole turg odavam kui supermarket ja ei peagi olema. Turg on koht, kus ostetakse kohalikku väiketootja- taluniku- üksikisiku kasvatatud ja toodetud tooteid. Miks see peaks olema odav kui hiigelpõldudel toodetud ( tundub, et see verb on asjakohasem kui kasvatatud tooted)

Kuna teemaks oli maasikas, siis tegin täna spetsiaalselt tiiru Karlsruhes ja panin kirja maasika ja mureli hinnad. Mureli hooaeg on algusjärjes ja praegu võib leida lettidelt ka Türgi ja Itaalia odavat murelit. Maasikas on eranditult Saksamaa oma ja hind varieerus 1.98 kilo Lidl- is kuni 8 eurot kilo Füllhornis, mis on Bio märgistusega toodete kaubanduskett.

Niisiis hinnad siin:

Marktplatzi turg:  maasikas 3.60, murel  7.00

Kronenplatzi turg: odavaim maasikas 3.50 ja kalleim 7.90, Murelid alates 7 euro ja kallimad 12.00 kilo

Karlstadt Kaubamaja toiduosakond (võib võrrelda meie Stockmanniga)

Füllhorn: maasikas “Bio” 7.90

Maasikas 3.98, mureleid ei olnud

Lidl: maasikas: 1.98 kilo, murel Türgist 5.90 kilo.

3 nädalat tagasi oli veel kaubandusvõrgus Hispaania maasikaid, odavaim hind, millega korra õnnestus osta oli ka 1.99 kilo.

Meist 5 km kaugusele jääb ühe väiketootja pood, keset põlde ja kasvuhooneid, kus ta oma toodangut müüb. Seal on kaup muide veel kallim kui turul, samas garanteeritult kõige värskem.

Ma arvan, et Eesti turgude häda on pigem see, et seal on vähe kohalikku toodangut ja müüakse supermarketiga sama kaupa ja vahel kallima hinnaga. Oma Eesti maasika hinna üle ei tohiks küll viriseda või hakata Poola ja Hispaania maasika hinnaga võrdlema. Mina ostsin ühe korra 2 euroseid Hispaania maasikaid ja pärast otsustasime 4 kordset hinda maksta ikkagi kohalikule maasikale ja osta pigem harvem ja vähem, aga toetada ikkagi oma tootjat. Sel aastal oli kevad külm ja hinnad olid algul krõbedad. Praegu saab selle hinnaga kätte juba kohalikku.

maasikas 1 maasikas2 maasikas3 maasikas4

6 responses to “Turu hinnad versus poe hinnad

  1. Täitsa loogiline, et väiketootjat tuleb toetada ja osta kodulähedal kasvanud saaki, kuni see võimalus olemas on. Kes tahab soodsmat hinda, saab minna ja teha ise korjet ja maksta siis saagi eest madalamat hinda 🙂 Too Mari maitseb siis ka parem.

  2. Postimehes on väide, et Saksamaal on keskmine palk neli korda körgem kui Eestis. See on ju siililegi selge, et igayhele keskmist ei maksta. Toiduained on kyll odavamad kui Soomes. Kingad jt. vist ka.

  3. Saksamaal on palk kõrgem, aga siinne maksusüsteem on samuti karm ja mingt lillepidu ei ole. Küll aga on Saksamaal hästi arendatud tööstussektorit ja seega inimestel on reeglina töö ja jätkub tööd ka võõrtöölistele. Aga samas ka Saksamaa on ebavõrne, tegelikult on ainult 3 liidumaad, kes oma maksudega kogu maad üleval peavad, teised liidumaad saavad kõik dotatsiooni.
    Ja neil, kes on õhema rahakoti omanikel võimalus tänu Lidl ja Aldo ketile odavalt süüa hankida. Aga palju on kinni ka suhtumises- kõik ju teavad, et oma piirkonna majandust ei turguta sellega kuidagi kui ma veeringud Hispaania või Kreeka majandusele annad, ostes sealt pärit tooteid. See on selline surnud ring….

  4. Oot mismoodi veneajal turg odavam oli? Kallim ikka. Lihtsalt turul oli, kui poes ei olnud. Ja enamasti paremat kui poes. Hind muidugi ka parem, müüja jaoks.

  5. Kui sügavalt järele mõeldes, on sul vist õigus. Turg oli räpane ja liha oli kallim kui poes. Aga samas minu mäletamist mööda ikka aiamarjad ja metsamarjad olid odavad. Lapsepõlves ma mäletan Jõhvi turult jaksas laps kopikate eest metsmaasikaid ja murakaid osta.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.