Kas tuunikala konservid sisaldavad päris tuunikala?

Tuunikala varud on katastrooofiliselt vähenenud ja tuunikala kilo hind on viimastel aastatel tõusnud taevasse, kuid kõikjal, nii idas kui läänes, on tuunikala konservid laialdaselt kättesaadav soodus kaup. Kuidas see loogiline saab olla?

Lisaks jaemüügikettidele, ostavad meeletus koguses seda konservi restoranid ja boulangerie´ed, et teha neid kuulsaid thon-majo (tuuni-majoneesi) võileibu, mis Prantsusmaal väga popid ja muidugi Niçoise salatiks läheb seda tonnide viisi. Kui see kogus kokku arvutada, on selge, et ainuüksi Prantsusmaa restoranid söödavad inimestele suve jooksul sisse suurema koguse tuunikala kui on maailma püügikvoodid.

Järelikult, petavad …

Leidsin hea artikli Camille Ogerilt, vabakutseliselt ajakirjanikult, kes käis  General Santos Citys, mida kutsutakse ka Filipiinide tuunikala pealinnaks ja on üks suurim  tuunikala konservide tootja maailmas, asja uurimas. Esimene asi, mis selgeks sai, oli see, et  kõik Indoneesia vetes ebaseaduslikult püütud suursilm-tuunad ja kulduim-tuunad, müüakse värkelt ja nad lähevad kaubaks rahvusvahelisele turule (kahjuks!), kus sel kalal on suur väärtus. Kui aga tuunikala järgi ei jää, siis tuleb leiutada midagi muud, sest tuunikala konservidele on suur nõudlus ja nii rändavadki karpidesse odav ja rikkalikult vees ringiukerdav liik, mille ladinakeelne nimetus on Katsuwonus Pelanis, mille eestikeelseks nimeks annab google pelamiin ja mis kuulub tuunaliste perekonda, nii nagu  ka makrell.  Nii nagu rääbis näiteks kuulub lõheliste seltsi ja siia perekonda. Makrelli me ju tuunaks ei pea ja siiga serveerides ei ütle, et tegemist lõhega või rääbist serveerides, et tegemist siiaga.  Pildil nn. pelamiid,  mis paljudes keeltes on “bonita”

v66dituuna

Kuid sellega on veel üks aga: kuigi bonita on bonita ja mitte tuunikala, on tal veel üks üldnimetus: thon listao mis eesti keeli oleks vööttuun ja seda nimetust kasutavadki konservitootjad ära, ent lõpptarbijale on see väga hägune värk. Tootmisahel on selline, et kalatraalerid müüvad konservitehastele seda kala kui pelamiini. Seal neid töödeldakse ja pannakse purki ja välja rändavad nad juba rahvusvahelisele turule kui vööttuunid ehk kasutatakse seda nimetust kus “tuun”  sees. Karbi pealkirjaks saab ” tuna” ja ainult kui hakata koostisaineid uurima, leiame sealt ” thon listao”

tuunikonserv

Tegelikult on see ju ühest küljest hea uudis, et karpides ei olegi tuunikala, mille arvukus on katastroofiliselt vähenenud. Kui karpidele kirjutataks bonito või pelamiin, siis inimesed ju ei ostaks, sest ei tea, millega on tegemist.. Kas keegi ostaks pelamiini-majoneesi saia?  Või  kuidas kõlaks Niçoise salatt pelamiiniga? Selletõttu on Prantsuse õigusaktide jälgijad silma kinni pigistanud, et las pagar teenib pealegi oma sissetulekut selle nn.vale-tuunikala võileivaga ja restoranipidaja Nizza salatiga.

Kuid silmaringi laiendamiseks on seda fakti siiski huvitav teada ja tuleb veel arvestada, et pelamiidi püük on praegu maailmas kolmandal kohal  anshoovise ja Atlandi tursa järel(aastal 2011 püüti välja 2.6 miljonit tonni)

Meil Euroopas on see nn. õige tuunikala Thunnus Thynnus ladina keelse nimetusega, ingliskeelne nimetus Atlantic Bluefin tuna ja prantsuskeelne nimi Le thon rouge du Nord. Vaatamata viitele Atlandile, elab see kala ka Vahemeres ja Mustas meres.

“Päris”  tuunikala:

tuuniturg

4 responses to “Kas tuunikala konservid sisaldavad päris tuunikala?

  1. Tänan silmaringi laiendamise eest. Vaatasin mõned nädalad tagasi ETV2 st dokkarit sushist ja kalavarudest (lõpuni ei vaadanud) ja tekkis täpselt seesama küsimus: kui tuunikala niiiiii kallis on ja iga kala käib oksjonilt läbi, miks siis see tuunikalakonserv odav laiatarbekaup on?

  2. Väga huvitav info, ka mina olen aeg-ajalt sama mõtet mõlgutanud, et kuidas tuunikala konserv nii odav olla 🙂 Kui pelamiidi varud on paremas olukorras kui tuunikalavarud, siis ostan nüüd vast `tuunikala` konservi kergema südametunnistusega.

    • Kuidas seda teada saaks, kas maitseb või ei maitse sama moodi? Ma olen Portugali tuunikala konserve ostnud 1, 9 kiloseid, kus suured fileetükid õlis ja see maitses küll ikka teisiti kui need kassikonservitoalised tonnikala konservid, aga kindel selles olla ei saa, et Portugaligi omas see päris kala sees oli.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.