“Väikese prantslase” otsinguil

Peale sardiinide ja portveini, mille poolest Porto kuulus on, on siin veel ülikuulus sandwich Francesinha. Tõlkes tähendab see pisikest prantslast. Võíleib koguni nii kuulus, et AOL travel nimetas selle oma saidil maailmas 10 hulka kuuluvaks sandwichiks, mille pärast tasub reis ette võtta.

Francesinha loojaks peetakse Daniel da Silvat, kes enne oma restorani  A Regaleira loomist Portos olla Prantsusmaal croque-monsieuride valmistaja olnud. Kui prantslaste leib on lihtsalt sink ja juust mis saia vahele pandud ja seejärel grillitud (tänapäeval tehakse seda kontaktgrilliga), siis da Silva kohendas seda veidi portugallaste maitse järgi, pannes saia vahele tavalist sinki, kintsusinki, küpsetatud steigi tüki ja linguiça vorsti (sealiha vorst) ja tomati. Juust pannakse leiva peale ja sandwich ujutatakse üle kastmega, mis tavaliselt tomati baasil tehtud, pisukese piri-piriga, aga enamasti koosneb secret ingredient’ idest, iga restoran teeb omamoodi kastet ja headust hinnataksegi kastme järgi. Lisada tuleks, et kogu see toredus serveeritakse hunniku friikartuliga ja juurde juuakse õlut- loomulikult fino’ t ehk vaadist tulevat.

Erinevad reisiteatmikud pakuvad erinevaid restorane, kus just tuleks francesinhat süüa. Ühed väidavad, et parim on süüa seda Vila Nova de Gaia linnosas, teised arvavad, et ikkagi Boavistas. Üks on kindel: ei tasu seda süüa Ribeira ja Gaia jõekaldal olevates turistirestoranides, mujal võib aga julgelt proovida.

Meie tegime tõsist gurmaanlust eile- ilma linnakaardita ja eelnevalt ka mitte korralikult asukohta järgi uurides, otsustasime minna kohalike arvates parimasse Franchesinha “einelauda” Boavista linnaosas aadressil Campo Alegre 191 ja asutuse nimeks Capa Negra.

Teadsime ainult, et ta asub Ipanema hotelli lähedal ja tuleb Casa da Musica peatuses maha minna 🙂 Otsisime seda kohta oma 2 tundi päike lagipähe paistmas- aga õige gurmaan ei anna alla!

Steni nägu pildil väljendab täpselt meie tundeid kui me lõpuks kohale jõudsime:

Aga siin see lapsuke ongi:

ja läbilõige:

Ma ei oska midagi head või halba selle leivukese kohta öelda- kindlasti ei sobi see õhtusöögiks, aga hommikuks või varaseks lõunaks on OK. Kohalikud pidid seda jalgpalli vaatamise ajal sööma- miks ka mitte: hea rammus ja kaloririkas toit sobib hästi tarbimiseks nii närvesööva tegevuse nagu jalgpalli vaatamine juurde. Aga kindlasti see gurmee võileib pole midagi sellist, mida peaks kodus kohe järgi tegema 🙂

3 responses to ““Väikese prantslase” otsinguil

  1. Pingback: Portugali teejuht | Tigu tegemised·

  2. Pingback: Külastad Portot esmakordselt. Mida seal teha? | Tigu tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.