Kuigi ma ühes postituses nimetasin juba Brasiilia köögi toorained ära, siis proovin nüüd seda teha põhjalikumalt ja mitte sellepärast, et mind oleks tabanud seletamismaania, vaid ikka enda jaoks puust ja punaseks, et kui järgmine kord lähen, ei peaks keegi mulle jälle nagu lapsele seletama hakkama, mis on jambú või et kuidas koorida maniokki.
Jambú tuleb Pará osariigist ja mujal Brasiilias seda ei kohta . See on üks müstiline taim, mille lehted on anesteetilise toimega. Suhu tekib mõnus jahutav tunne, mis eriti hea pärast tuliterava chillipipra söömist…Amazonase indiaanlased kasutasid taime ka hambavalu leevendamiseks…
Pará kulinaarseks imeks ongi tacacá– supp, mis valmistatud tucupi puljongist (pildil pudelis, nii seda turul müüakse) Jumbo kuivsoolatud krevettidega, mis enne keetmist leotatakse üles , tapioca “limast” (tegelikult on see selline tapioca- vee keedus, mis moodustab kliistri moodi asja ja see “paksendab” suppi, aga mulle meeldib lima selle kohta öelda) ja loomulikult jambú lehed….mis suud jahutavad, sest tegemist üsna terav-soolase ampsuga.
Anthony Bourdain tacacát söömas:
Siin aga Alex Atala moodsas võtmes esitlus Surubim kala jambú lehtedega:
Ja lõpetuseks- Açaí- müstifitseeritud kaunist lillat värvi mari, mis on euterpepalmi vili.
Kuna Oprah “haipis” selle vilja oma saates üles väitega, et tegemist imerohuga vananemise vastu millega kaasneb ka imeline kaalulangus, iis võib googeldades inglise keelset kirjapilti acai leida portsu pakkumisi kõiksugu firmadelt, kes püüavad seda marja müüa pulbristatult, kapslites, külmkuivatatult, tabletina ja mis iganes. Leidsin netist ka eestikeelse reklaamteksti sellest imetaimest- siin.
Tõde on muidugi see, et kõik need tabletid ja pulbrid sisaldavad Açaíd väga vähe ja koosnevad kõiksugu täiteainest nagu sojaletsitiin jms. Tõde on ka see, et kuigi Rio de Janeiro ja Sao Paulo tänavatel võib näha silte, mis pakuvad açaíd joogiks purustatud jää ja suhkruga, siis ka seal on need marjad külmutatud. Värskeid marju saab jällegi vaid Parás – Acai on kiiresti riknev toode; päikesevalgus kahjustab korjatud puuvilju ja seetõttu korjatakse marjad öösel ja müüakse turul enne päikesetõusu.
Ja siin jällegi Alex Atala esitlus açaíst- açaí com banana e granola. Ehk siis açaí vaht röstitud banaani ja mingi teravilja helvestega….ei ole üldse kindel, et need kaerahelbed olid 🙂