Beaujolais Nouveau 2010

Targa jutu Beaujolais Nouveau´st olen ma 2008 aastal  kirja pannud siia.

Sel aastal olen ma inimestelt palju põlglikust kuulnud selle noore veini püha kohta. Ja selge see, et seda veini ei saa võrrelda mõne küpse Bordeaux või korraliku aastakäigu burgunderiga. Teda ei saa võrrelda isegi nn. tavalise Beaujolais´ga.  Mulle meeldib Bruno Quenioux´i, kes on Domaine des Terres Dorées omanik, mõttekäik:  Viimaste aastate veinitööstus on ära kaotanud veinis lihtsuse. Beaujolais Nouveau on hea võimalus  see jälle veinis üles leida ja tõestada, et  see lihtsus võib olla suurepärane.

Selle tõestuseks ka suurepärane humoorikas plakat, kus öeldud: Teie tervise pärast hoiduge joomast  liialt rasvast, liialt magusat ja liialt väävlist

Eile oli Tigus suurem seltskond rootslasi;  peeti lapse ristseid. Meil olid veel neljapäevast dekoratsioonid üleval  ja kastike veini alles ka(väga närb oli sel aastal Beaujolais tarbimine) ja rootslased, kes olid 60 ja vanemad, võtsid kõik klaasike või rohkem seda noort veini. Nende jaoks oli helge mälestus, et kui nad noored olid, peeti Rootsis seda veinipüha alati suurejooneliselt. Nüüd aga on see aastaid väljasurnud- ei käi selline alkoholi pillerkaar riigi alkopoliitikaga kokku. Niiet seltskonna noorematele pidid papad-mammad heldimusega seletama, mis tuu  on… Oi kuidas ma ei taha, et ka Eestis see nii läheb.

Minule meeldib see traditsioon ja vein on nagu iga teinegi- kui tarbid mõõdukalt, ei tee sind haigeks ja ei pane pead valutama. Ja ei ole ilmtingimata banaani maitsega!  Ei ole vaja hakata kolmapäeval pidutsema, et keskööd oodata ja siis see vein avada…. Eks see võib haigeks teha küll.  Ühte halli sombusesse novembrisse kulub aga meile üks rõõmus püha,  oma lihtsate traditsioonidega, marjaks  ära.

Üks tore asi Beaujolais Nouveau´de juures on ka nende lõbusad etiketid. Sel aastal oli kindlasti kõige andekam Château des Bachelards, kes sildil juba ütleb ära, et see siin ei ole banaan, vaid Beaujolais Nouveau:

Sõprade abiga oli toidulaud lookas ja tüdrukud kaunistasid saali ära ka. Meile oli see 5-s ja viimane Beaujolais. Täname kõiki, kes tulid ja loodame, et Eestist ei saa sellist puritaanlikku maad, kus veinipidustusetel pole kohta.

Lõpetuseks enne väikest fotomeenutust: sõna  Beaujolais Nouveau ei hääldu Bezola Novee jms.   EAU= prantsuse keeles O täht, OU= U täht. Kokku saame bošolee nuvoo, hääldusmärkidega: boʒɔlɛ nuvo.  Kui see selge, võib minna juba slängile ja öelda nagu  moodne prantslane:  Bojo Nouvo.3 responses to “Beaujolais Nouveau 2010

 1. Minu meelest on ka see veiniaasta alguse tähistamine korraliku värske noore veiniga igati vahva traditsioon.
  Meie teeme igal juhul kõik, et seda elus hoida ja sõprade-tuttavate seas propageerida. Järgmisel reedel tulemas Burgundiateemaline õhtu, kus aukohal just 2010 esimene pääsuke vanast ilmas (paraku ei sobinud õigele päevale ajastatud üritus kõigile ja tuli nädal hilisemaks sättida)
  Kusjuures selleaastane Bojo Nouvo (väga armas lühend 🙂 ) on ju puhas mustikas, mitte banaan.

 2. I have noticed you don’t monetize your blog, don’t waste
  your traffic, you can earn extra bucks every month because you’ve
  got high quality content. If you want to know how to make
  extra $$$, search for: Boorfe’s tips best adsense alternative

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.