Pariisi kuulsad kohvikud: Café Procope

Tegemist jällegi kohvikuga, mille eest ma alati mööda jalutan ja eelmisel aastal olen isegi pildi klõpsutanud, aga sisse pole läinud. Minu üks Pariisis elav tuttav ütles, et provintsides ehk siis Pariisist väljaspool elavad vanemad daamid armastavad seda kohvikut. Nii et mõne aasta pärast peaks ta mulle sobima 🙂

Café Procope on asutatud 1684 ja seega üks vanemaid ja kuulsamaid Pariisi kohvikuid. Täpsemalt on ta maailma vanim tegutsev restoran. Asub ta de l’Ancienne-Comédie´l, Saint-Germain-des-Prés´il.

La cour du Commerce Saint-André on see tore tänav, kust  ma alati läbi jalutan ja Procope  dekooriks seatud Prantsuse revolutsiooni tegelasi vaatan. (kohvikul on sissepääs kahelt tänavalt, kui mitte kolmelt)

Need tegelased pole seal lihtsalt kaunistuseks, vaid antud kohvikus on Marat, Danton, Robespierre etc. tõepoolest  palju tunde oma elust veetnud. Siin on oma kirjatükke kirja pannud Voltaire ja Rousseau. Räägitakse ka, et Diderot kirjutas just selles kohvikus artikleid oma kunsti ja käsitöö entsüklopeediale, Montesquieu olla just siin kirjutanud oma Pärsia kirjad. Aga kõige kõige suurem ja uhkem legend on see, et Benjamin Franklin just siin kavandas Ameerika Ühendriikide tulevase põhiseaduse elemente.
Franklin on öelnud, et mitte kõik entsüklopedistid ei joonud ära 40 tassi kohvi päevas nagu Voltaire, kes segas oma kohvi shokolaadiga, kuid kõik nad said kokku just siin-Procope´is.

Igatahes  kirjanike, filosoofide ja poliitikute nimed , kes oma kohalolekuga seda kohvikut austanud on, on raiutud kivisse 🙂

Mul on plaanis järgmine kord seal ikkagi ära käia , järsku mingi seinapragu on hoidnud alles seda  Belle Époque´i fluidumit….

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.