Siseelunditest

Viimasel ajal (Eesti) kirjatükke lugedes, on silma jäänud huvitav asi. Nimelt käib läbi väljend “rupski- odav tooraine” ja enim pani mind kulme kergitama kellegi toidublogija suur tarkus, et rupskid on ebakvaliteetne tooraine!   Ju ta mõneti  Eestis nii on olnud, aga kuna ka meie kulinaaria ja loomakasvatus on edasi arenenud, ei ole see odavus ikkagi päris õige sõna. Ja toiduhuvilised blogijad ei tohiks endale selliseid väljendeid lubada, sest kuidas siis meie maal kulinaaria ja ka loomakasvatus areneda saab, kui selliseid tarkusi levitatakse?   Nimelt kasvatatakse loomi spetsiaalselt rupskite pärast: kui ikka lõppeesmärk on saada loomalt ideaalne maks või neer, on ta spetsiaalselt toidetud ja seetõttu on selle “rupski” hind sisefileest ka kallim. Näiteks vasikamaks, mida me Tigus klientidele pakume, maksab kõvasti üle 300 krooni kilo, tuleb see maks Hollandist ja loomi on spetsiaalselt toidetud, et maks oleks suur, pehme, mahlane. Sellist asja rupskiks on raske nimetada, see on delikatess.

Vasika harknääre- selle toote kilohind on 600 krooni kanti, ei saaks ka öelda et odav rupski, vaid prantsuse keeli öeldakse selle kohta: Le ris de veau est le “roi” noble des produits tripiers.  (Vasikaharknääre on noobel siseelundite kuningas)

Hane- ja pardimaks ehk siis foie gras hind liigub olenevalt kvaliteedist sinna 800 krooni kanti.

Talle neerud- neerude hulgast peetakse just talle omasid kõige hõrgumaks ja nende hind pole küll sellistes kõrgustes, kui eelolevad tooted, aga üle 10 euro kilogramm ikkagi.

Pardipugu: gesier de canard. Valmistatakse neist confit ja see on üks komponent kuulsas  Perigord salatis. Ei kuulu ka odavate rupskite hulka.

Veidi on see meie õnn, et meie inimeste kulinaarsed oskused suures osas piirduvad Rakvere keefirimarinaadis šašlõki valmistamisega või grillvorsti “kõrvetamisega” ja seetõttu saab meie turult palju head materjali odavalt, et mitte öelda ilma rahata veel kätte.  Paljude asjade kvaliteet pole muidugi sama, sest Eestis veel siseelundite pärast loomi eraldi ei nuumata.

Näiteks on mul väga kahju, et meie turul pole saada vasika võrkmagu, millest vahemere rahvad igati põnevaid toite valmistavad. Tundub, et meie oleme nii rikas rahvas, et viskame trippad lihtsalt minema 🙂 Ja nagu pildilt näete, Itaalias maksavad need 7 eurot kilo, ehk siis samas hinnas meie sealiha kiloga!

Kõikide nende nn.kvaliteet siseelundite võlu seisneb veel selles, et neid süüakse nn. roosalt ehk siis mitte läbiküpsetatult ja ikka raske on välja mõelda tugevamaid ja huvitavamaid maitseid. Õigeks kokaks ja perenaiseks saab pidada ikkagi inimest, kes võtab ette terve looma ja oskab seda valmistada sabast sarvedeni.

Huvitav grillijutt rupskitest Postimehe grillieris Mari-Liisilt. Siinkohal tasub veelkord ära mainida, et Eestis on tõesti  olukord, kus rupski odavalt kätte tuleb, sest ei osata veel pakkuda-hinnata ja valmistada… Kellegi Mai kommentaar Mari-Liisi jutu all näitab seda nn. meie kulinaarset taset.

Lõpetuseks tahaks veel öelda, et kui me juba looma söömiseks tapame, siis oleks aus temast kõik ära kasutada, mitte tappa looma, et sisefilee kätte saada- see on vastik suhtumine !

5 responses to “Siseelunditest

  1. Minule selline olukord, et rupskid on nišitoode, meeldib. Hoiab hinna all, pole kõigil vajagi neid teha:) Kes tahab, leiab ikka vajaliku üles. Minu jaoks on suhteliselt raskesti kättesaadavad asjad soolikad vorstitegemiseks, aga keskturul ikka vahest liigub.

  2. OMG, lugesin neid PM kommentaare… Nagu mingi kulinaarne Võsareporter oleks sõna võtnud. Positiivselt võttes ärgitas see lugu vähemalt kommenteerima. Ehk siis: mind kommenteeritakse, tähendab, et olen olemas :-DDD

  3. Oma lammastel on vähemalt kõik maksad loosi läinud. Pasteedisööjaid on küllaga. Lapsed aitavad hea meelega ka hakklihamasina vänta vändata. Küll peaks uurima seda neeru asja edaspidi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.