Kuidas võõrustame külalisi?

Hiljuti kellegi blogi lugedes, jäi silm peale ja pani mõtte keerlema selline teema, et külla minnes oleks normaalne kui perenaisel on ettevalmistused tehtud ja külaliste saabudes istutakse lauda ja hakatakse sööma. Ja kui see nii ei ole, jääb see silma jne. Hakkasin mõtlema, et tõepoolest on see meie eestlaste omapära, et  laud enne külaliste saabumist kaetud, toidud ahjus ja perenaine ennast korda jõudnud teha. ( Ma ei mõtle loomulikult selliseid seltskonna üritusi, mille mõte on kooskokkamine).

Ja meie, eesti naised,  oleme väga osavad planeerimises – kõik saab õigeks ajaks valmis ka siis kui käime tööl, pärast seda kogume lapsi linna pealt koolist- lasteaiast kokku etc. Arvatavasti on meil ikka mingi germaanlaste täpsuse ja korrektsuse geen sees. Ja täiesti normaalne on, et me närveerime ja muretseme kui kell kohutava kiirusega liigub ja hakkab tunduma, et ei jõua omadega valmis.

Näiteks Lõuna-Prantsusmaal võib esimest korda külla kutsutule tunduda, et inimesed on ära unustanud, et nad teid külla kutsunud on ja hakkavad alles siis väga laisalt liigutama kui külalised saabuvad. Tegelikult on see sügavalt vale  ja sellise mulje jätmiseks nähakse kõvasti vaeva (s.t. et ei ole kunagi nii, et külalised tulid ja perenaine hakkab alles siis vaatama, et mis mul siin külmkapis on ja välja mõtlema menüüd-kuigi tihti sellist muljet tahetakse miskipärast jätta)

Sel aastal puhkusel olles, kutsusid meie võõrustajad Patrick ja Petra kolmel korral enda poole külalisi ja niisiis sain ma osa võtta ettevalmistustöödest.

2000 aasta algul kui sinna maale õppima läksin ja alles “roheline” olin nende kommetes,   tundus mulle paaril korral küll, et nad tahavad mind oma aperitiividega täis joota, enne kui süüa annavad…

Niisiis, tegelikult hakkavad ettevalmistustööd juba eelmisel päeval, kus väga täpselt mõeldakse läbi, mida tehakse suupisteteks. Ja nende pisikeste suupistete tegemine nõuab hiigelaega.  Suupisteid on 5-6 erinevat: täidetud oliivid, Kreeka stiilis shampinjonid, minipitsad, krevetisabad, gratineeritud sinimerekarbid etc. Suupistete tegemine võtabki enamus aja ära ja seejuures neid ei panda tähelegi.  Mitte keegi ei täna eraldi perenaist eriti heade näkside eest. Ma arvan, et enamik inimesi ostab need näksid poest valmis kujul- Petraga nikerdasime kõik ise.

Apero aeg võib kesta tund-poolteist enne kui eelroog serveeritakse.  See ongi see aeg mil inimene laeb ennast täielikult päevasest pingest maha, ajab juttu, tunneb teiste vastu huvi ja vaikselt valmistub söömiseks.  Selleks ajaks kui sööma hakatakse, ei tohi olla enam keegi pahas tujus ja hetkel kui esimene käik serveeritakse, pühenduvad inimesed 100% toidule. Kiidetakse toitu, söömist kui tegevust, kulinaariat, perenaist, veini. Ja see on uskumatu kui palju sellel teemal rääkida saab… Veel üks tore omapära on see, et alati keegi seltskonnast tuleb perenaisele/mehele kööki appi.

Õhtusöögid kestavad tavaliselt nii  20.00st- 24.00-ni ja kauemgi.

Ja me kõik ju peame seda Vahemeremaade elustiili mõnusaks, aga  Eestis  see nagu poleks see…

Ja siis tuli mulle meelde mu lõunast pärit sõber, kes Eestis elab. Tema juurde külla minnes on juhtunud korra ka seda, et külalised jõudsid kohale täpselt selleks kellaks kui oli kutsutud (see ei ole seal maal eriti hea mõte) ja P. ise polnud veel koju jõudnud.  Aga kõik sujus… ootasime natuke ukse taga ja mis siis… Nende pool on sama rida: pisikesed suupisted ja aperitiivid ette-külalised vestlevad, pererahvas teeb süüa, külalised aitavad sibulat- küüslauku koorida.  Toit läheb ahju, valmistatakse eelroog ja istutakse koos lauda.  Väga hästi sujub kõik- ainus asi, et see võtab palju aega.  Sedasi, et tulen läbi, räägin paar sõna, söön kõhu täis ja lähen panen lapsed kodus magama, vot seda välja ei mängi.  Kuna külaskäigud pikaks venivad, siis  väikseid lapsi kaasa  ei võeta(räägin nüüd Lõuna Prantsusmaast) – ju siis neil kõigil bonne olemas või minnakse välja pärast laste magamapanekut.

Kui see jutt kõik kirja sai, tuli mulle selline uitmõte, et järsku meie eestlased ei tahagi, et külalised meile poole ööni istuma jäävad ja seetõttu teemegi kõik asjad valmis, et  “õigel ajal” magama saada?

Sellelt  pildilt on hästi näha, et väljas on juba pime, aga aperodest kaugemale ikka veel jõutud pole…

38 responses to “Kuidas võõrustame külalisi?

 1. mhm. see on see teema, mida eile arutasime. ma olen selles ka täpselt kahevahel. oi kuidas ma suudan stressata ja peaaegu nutmapuhkemiseni närvitseda, kui külaliste tulekuni on aega 15 min ja mul veel köögis midagi pooleli ja põsepuna panemata jne. võiks ju vabalt võtta, küladele apero kätte anda ja siis edasi toimetada.
  aga jah, meie kultuuriruumis on see kuidagi kohatu ja harjumatu.
  ses mõttes olen ma tõesti kahepalgeline, et l-euroopas tundub see loomulik ja omane, seal ei tee ma sellest mingit numbrit, aga siinmail kergitan ilmselt ka ise kulmu, kui perenaine veel sahmib. või olen kergelt nõrdinud, kui külalised õigeks ajaks ei tule.
  aga tõesti – kui ma nüüd meenutan näiteks viimast korda P juures, kui me nii umbes poolteist tundi veini trimpasime ja chorizot närisime, kuni lauda istuda sai, siis jah, imelik oli kuidagi ja see vahepealne aeg tundus justkui vaakumis olevat. tagantjärele aga täiesti loomulik – egas ta kodumaal asjad teisiti olnud.
  meil on ikka see õhtune väljaskäimine nii traumaatiline, inimesed (ma ise sh) muretsevad järgmise koolipäeva, tööpäeva vms pärast, tahavad vara voodisse jne jne.
  vahel mulle tundub, et meile oleks ka väikest geenmuundamist vaja – palun süstige minusse üks doos lõunamaist muretust…

 2. Aperatiivideks nimetatakse kõike söögieelset -ka väikeseid ampse. Prantslased ütlevad apero’. See nn. familiaarne keel – langue familliere, ametlikult tuleks ka öelda apératif.
  Ma oskan silma paista sellega, et ei räägi ja ei kirjuta korralikku eestikeelset teksti.

 3. Ega sa Liina üksi selline ole- mina näiteks ei kutsugi kedagi endale enam külla, sest … see võtaks terve päeva ja mul pole seda päeva.
  Sellest aga tuleb järgmine häda- kui oled terve päeva kokanud, koristanud, siis oled väsinud ja tahad kella 10-ks külalistest lahti saada ja magama minna 🙂

 4. Minule on ka mulje jäänud, et tegelikult eestlased ei tahagi külalisi, nendega vaja tegeleda ja alati on ju seltskonnas mõni selline kes ei meeldi aga kutsuma peab. Siis visataksegi kohe söök lauale, et inimesed vait oleks ja jumala eest rääkima ei hakkaks 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.