Prantsuse kulinaaria lainetel

Kas te teate, mis on bouchée à la reine ? Ei tule esimese korraga ette, et nagu oleks kuskil romaanis ette jäänud, aga kus…. (vastus on: Alexandre Dumas juttudes)
Aga kui ma kasutan sama asja kohta Belgias ja Shveitsis kasutatavat nime vol-au-vent, siis seda nime teavad juba kõik restoranis käinud inimesed.  Eestistatud variant on volovan (teeb kõrvale kõvasti haiget, aga hea küll) Kui tähenärija olla, siis vol-au-vent-id on suuremad…Kas sel kahel asjal tänapäeval üldse vahet tehakse, ühes Prantsuse kulinaaria foorumis leidsin elava vaidluse selle üle, aga käib läbi mitmel pool see, et vol-au-vent on see,  mida pakutakse Brüsselis, bouchée à la reine aga Strassbourgis ja neid võiks nimetada mini- vol-au-vent-ks….(foorum siin)

Prantsusmaa kuninga Louis XV-nda naine ja Poola kuninga Stanislas Leszczyński tütar Marie Leszczyńskat peetakse retsepti autoriks. Tema isa Stasilas sai tütre meheleandmise eest  Prantsuse kuningale kingituseks Lorraine vürsti tiitli ehk ütleme maakelli- tast sai Lotringi kuningas. Nancy oli see linn, kus ta oma uhke palee rajas ja sealkandis selliseid küpsetisi tehti juba ammust ilma.  Marie asendas vaid sealse  taigna lehttaignaga  ja nii on  Marie Leszczyńska ennast kulinaaria ajoloo annaalidesse  sisse kirjutanud.

Vol-au-vent autoriks aga on Antonin Carême.Tema kulinaarseid katsetusi pealt näinud pagar, oli kord hüüdnud:  “Antoine, tema lendleb tuules” , sellest jäidki pirukatele selline nimetus vol– lend au vent– tuules

Originaalis tehakse täidis kana rinnafileest, shampinjonidest, vasika harknäärmest(võib kasutada ka noorlooma aju) ja valgest ehk siis béchameli kastmest.
Tehakse aga igasugu toredaid täidiseid küll tigudest, neerudest ja mürklitest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.