Brillat-Savarin, tema kuulsad aforismid ja temanimelised kuulsad vasikamedaljonid

Jean Anthelme Brillat- Savarin sündis 1755  Bugey´s ( asub Savoy ja Jura vahel) .  Eestikeeli öeldakse selle koha kohta pärapõrgu ja kasvupinnas tulevasele suurele gurmaanile ja toidufilosoofile ei olnud just kõige parem. Tõsi küll,  seal piirkonnas üht-teist teatakse hea juustu ja mõne vorstikese valmistamisest.  Jeani isa oli advokaat ja ka noor Jean läks Dijoni õigusteadust õppima( õppis veel ka keemiat ja arstiteadust)  Noor mees tegi kiiret karjääri, kuid pidi pärast Suurt Prantsuse Revolutsiooni maalt  lahkuma seoses oma avaldustega Revolutsiooni kohta. Elades Sveitsis ja hiljem Ameerikas, hoidis mees endal hinge sees viiuli- ja prantsuse keele õpetajana. Samal ajal Prantsusmaal kogu ta vara (ja seda oli palju, kuna ka rikas tädi pärandas talle oma varad) konfiskeeriti,  kuid 1796 sai ta loa Prantsusmaale naasta.

Jean Brillati kõige kuulsam teos on  Physiologie du goût (eesti keeles Maitse füsioloogia).

See teos võiks kuuluda kohustusliku kirjanduse hulka koolis.  Autor seob teaduse, kulinaaria, filosoofia ilusati kokku ja sealt raamatust on  hulga meile tuntud aforisme:

Ütle mulle mis sa sööd ja ma ütlen sulle kes sa oled!  Söögilaud ilma veinita on nagu päev ilma päikesepaisteta!  Dessert ilma juustuta (on mõeldud juustukäiku  mida süüakse enne desserti)on nagu ilus naine ühe silmaga! Uue toidu avastamine teeb inikonnale rohkem rõõmu kui uue taevatähe avastamine!

Ja üks minu lemmikutest on:  Suurele veinisõbrale pakuti magustoiduks  viinamarju. Aitähh, ütles mees, aga ma pole harjunud oma veini tablettidena manustama….

Selle suure mehe auks on nimetatud ka üks väga maitsev rasvane juust(75% rasvasus)  Brillat- Savariniks.

Ja igas klassikalises Prantsuse restoranis on kindlasti menüüs  Noix de veau Brillat- Savarin.

See on vasikamedaljonid foie gras ja mürklitega.  Kuulub nn. klassikaliste retseptide hulka ja toiduhuviline võiks selle faktiga kursis olla.

Advertisements

4 responses to “Brillat-Savarin, tema kuulsad aforismid ja temanimelised kuulsad vasikamedaljonid

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s