Brillat-Savarin, tema kuulsad aforismid ja temanimelised kuulsad vasikamedaljonid

Jean Anthelme Brillat- Savarin sündis 1755  Bugey´s ( asub Savoy ja Jura vahel) .  Eestikeeli öeldakse selle koha kohta pärapõrgu ja kasvupinnas tulevasele suurele gurmaanile ja toidufilosoofile ei olnud just kõige parem. Tõsi küll,  seal piirkonnas üht-teist teatakse hea juustu ja mõne vorstikese valmistamisest.  Jeani isa oli advokaat ja ka noor Jean läks Dijoni õigusteadust õppima( õppis veel ka keemiat ja arstiteadust)  Noor mees tegi kiiret karjääri, kuid pidi pärast Suurt Prantsuse Revolutsiooni maalt  lahkuma seoses oma avaldustega Revolutsiooni kohta. Elades Sveitsis ja hiljem Ameerikas, hoidis mees endal hinge sees viiuli- ja prantsuse keele õpetajana. Samal ajal Prantsusmaal kogu ta vara (ja seda oli palju, kuna ka rikas tädi pärandas talle oma varad) konfiskeeriti,  kuid 1796 sai ta loa Prantsusmaale naasta.

Jean Brillati kõige kuulsam teos on  Physiologie du goût (eesti keeles Maitse füsioloogia).

See teos võiks kuuluda kohustusliku kirjanduse hulka koolis.  Autor seob teaduse, kulinaaria, filosoofia ilusati kokku ja sealt raamatust on  hulga meile tuntud aforisme:

Ütle mulle mis sa sööd ja ma ütlen sulle kes sa oled!  Söögilaud ilma veinita on nagu päev ilma päikesepaisteta!  Dessert ilma juustuta (on mõeldud juustukäiku  mida süüakse enne desserti)on nagu ilus naine ühe silmaga! Uue toidu avastamine teeb inikonnale rohkem rõõmu kui uue taevatähe avastamine!

Ja üks minu lemmikutest on:  Suurele veinisõbrale pakuti magustoiduks  viinamarju. Aitähh, ütles mees, aga ma pole harjunud oma veini tablettidena manustama….

Selle suure mehe auks on nimetatud ka üks väga maitsev rasvane juust(75% rasvasus)  Brillat- Savariniks.

Ja igas klassikalises Prantsuse restoranis on kindlasti menüüs  Noix de veau Brillat- Savarin.

See on vasikamedaljonid foie gras ja mürklitega.  Kuulub nn. klassikaliste retseptide hulka ja toiduhuviline võiks selle faktiga kursis olla.

4 responses to “Brillat-Savarin, tema kuulsad aforismid ja temanimelised kuulsad vasikamedaljonid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.