Jõulukaunistused

Avastasin täna kohkumusega, et sellest nädalast tulevad kliendid meile juba oma jõulupidusid pidama, aga meil ei ole ühtegi jõulukaunistust veel paigaldatud ja pole neid ka õieti.  Hommikul tuli hea mõte, et teeme tahvli ette veinitünni peale santons´idest(pühakujudest) jõulu crèche´i (sõim)nagu seda Provence´is tehakse ja lootsin, et ma saan sellist asja osta Jyskist. Kõik muu mõttetu kraam oli seal poes olemas, mitte aga Jõulusõime tegelasi.
Santons´id on käsitsi valmistatud savist kujukesed, igas suuruses ja igal teemal. Tigus on meil näiteks olemas Provence´i naine, kes kärul veab ära oma veini trimpavat meest. Oleme ta tõstnud baarileti kohale riiulile, kuna lapsed väga armastasid seda kuju kiskuda, aga see on kunstiteos ja kallis. Jõulude ajal pannakse aga välja Jeesulaps, Maarja, külapagar- kalamüüja, idamaa targad, lambad ja eeslid jne.
Provence´i traditsiooni tuli santons alles pärast Revolutsiooni. Enne seda tegid creche´i Jõulumissa ajal kohalikud lapsed ja päris loomad. Suur Prantsuse Revolutsioon keelas aga igasugu religioossed sümbolid, kirikud tehti kujudest tühjaks. Kuid perekonnad hakkasid seda ikkagi edasi tähistama, korjates miniatuurseid koopiaid sellest, mida kirikus enam näha ei saanud. Kui revolutsioonääride usuvastasus rauges, sai santonside valmistamine päevavalgele tulla. Alates 1803 aastast pühendati Marseilles terve detsembrikuu foire aux santons´ile ehk siis nende kujukeste laadale. See laat toimib tänapäevani- väike video eilselt laadapäevalt Marseillest .

Aga nagu ikka, peaks Peter Mayle tsiteerima:

Küllap olete märganud, et kõik need santon´id põhinevad 18 ja 19.sajandi tegelaskujudel. Omades väga suurt austust traditsioonide vastu, loodan ma, et varsti näeme me sõime ümber mõningaid figuure, kes peegeldavad tänapäevasemat Provence´i külge: torumees, postiljon, elektrik, mees kes paigaldab satellitt-tv taldrikuid, UPS minibussi juht, kohaliku autoremonditöökoja mehhaanik, võiks olla isegi mõni turist- kindlasti on nad väärt seda, et neid kaasataks sellesse, mis on lõppude lõpuks hea tahte hooaeg kõigi inimeste suhtes. Neil on kahtlemata rohkem asja Provence´i  ellu kui põhjapõtradel.

Kui kellelgi on Püha perekond ja mõned külanarrid, pagar, veinimeister, eesel , mõned lambad ja Idamaa targad välja jagada, siis Tigu laenaks neid jõuluks.

14 responses to “Jõulukaunistused

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.