N2-Viseu’st, läbi Santa Comba Dão, Penacovani

Ülal videos võetakse teekond kokku- Muidugi saab 2 päevaga ka seda teekonda läbida, kuid see pole mingi fun kui ümbrusega tutvust ei tee! Pean juba ette ära mainima, et Kesk-Portugalis on kõige rohkem eripalgelisi vaatamisväärsusi ja siit läbi kihutada oleks patt…

Liigume São Pedro do Sul’ist lõuna poole ning enne kui kulgeda jällegi N2 teel, võiks sisse põigata Viseu’sse.- linna mis on täis ajalugu.

Näiteks on äärelinnas asuv roomaaegne mälestis Cava de Viriato täiesti omapärane. Arheoloogidele on see maastikumälestis suur müsteerium ning ei olegi ühest arvamust, mille jaoks see 2 km läbimööduga kaheksakant-kujulune kaitseehitis on rajatud. Ühed pakuvad, et see oli Rooma keiserlikele leegionitele, kes valvasid seal impeeriumi ristuvaid teid. Teised ajaloolased arvavad, et seal hoiti kariloomi teel Serra Estrela mägedest Serra de Montemuro mägedesse. Kunstilist väärtust sellel objektil pole kuna tegemist on maapinna nõlvadega, kuid ikkagi nad on säilinud üle 2000 aasta-juba see fakt ise on aukartustäravatav. Nimi Viriato tuleb kohaliku kangelase nime järgi, kes vapralt roomlaste vastu võitles ja kelle auks on paigaldatud pronksist ausammas (allolev pilt)

Viseu’s võiks külastada peakatedraali ehk Sé’d, mille kompleksis asub mitu muuseumi. Katedraa pärineb 10st sajandist, mil linn oli Douro ja Mondego jõgede vahelise suure territooriumi pealinn. Kompleksis asub mitu muuseumi, mis väärivad külastust-

Jalutuskäiku vanalinnas võiks alustada peaväljakust Praça D. Duarte’st (katedraali kõralt), kust leiab platsilt sellenimelise kuninga kuju, liikuda mööda Passeio dos Cónego’t, jätkata mööda Rua Direita’t  ja Rua Formosa’t, mis on peamised kaubanduse-kohvikute-ja restoranide tänavad. Kui juba Viseus olla, siis tasub proovida piirkondlike hõrgutisi nagu vasikaliha à Lafões, või maiustusi nagu munakastanid (castanhas de ovos) ja viriato’d.

Vitela à Lafões,

Viseu’st suundume Tondela’sse, et saada jälle N2 teele ja võtame suunaks Santa Comba Dão linna, kust N2 läbi läheb. Santa Comba Dão linn mulle erilist muljet ei jätnud, kuid piirkond on kindlasti väärt külastust. Teekonnal näeb suurepäraseid vaateid looklevale Dão jõele, mis moodustab maalilisi käärusid ja mida on ka palju paistutatud- veehoidlaid on ohtralt! Jõekallastel kasvavad kaunid kastanipuud ja korgitammed, ümberringi on haritud põllud, viinamarjaaiad, väikesed külad, mõisahooned, kirikud, väiksed kabelid ja roomaaegsed sillad.

Senhora da Ribeira jõerand on kindlasti koht kus võiks ühe supluse teha. S.Combo Dão’st umbes 3,5 km kaugusel Vimieirost leiab maja, millele püstitatud tagasihoidlik silt, et seal on sündinud eelmise sajandi suur Portugali diktaator António de Oliveira Salazar ning sama linnakese surnuaial ta on ka maetud. Meie tegime selle sissepõike Vimieirosse ära ja peab tõdema, et “suur” riigijuht ja hilisem diktaator, on pärit tagasihoidlikust elamisest (pilt allpool)

Santa Comba’st võib võtta suuna mööda N234 Ilhavosse ja paar päeva veeta Tigus 🙂 70 km oleks see kõrvalepõige, kuid poole tee peale jääb selline vaatamisväärsus nagu Buçaco– Portugali kuningliku perekonna palee, mis on kohandatud hotelliks, karmeliite klooster ja ka Napoleoni sõja aegsed militaarkaitseehitised.

Kuid Santa Comba on ka algus-või lõpppunkt. oleneb kustpoolt vaadata 49 km ecopista’le- vanale kitsarööpalisele raudteeliinile rajatud jalakäijate-ja jalgrattateele. Need, kes ei soovi 700 km läbi riigi kihutada, vaid värsket õhku nautida, neile on see ideaalne paik kus kõndimist nautida.

Penacova- 20. sajandi alguses oli Penacova lemmikpaik neile, keda tunti “aristadena”. Inimesed, keda köitis sealse sissehingatava õhu kvaliteet ja maastikud ning nad viibisid külas pikka aega, et oma tervist parandada.. Seetõttu tekkis idee luua “Roteiro do Arista” ( puhta õhu hingajate tee :), mis läbib kaheksat turismiobjekti.

  • Miradouro de Penedo do Castro- panoraamvaade ümbruskonnale
Miradouro de Penedo do Castro
  • Miradouro Emydgio da Silva- panoraamvaade
  • Mosteiro de Lorvão- Lorvão klooster pärineb 6. sajandist, olles üks Euroopa vanimaid kloostreid. 1200. aasta paiku renoveeris kloostri tsistertslaste ordu jaoks D. Sancho I tütar D. Teresa. Teresa ja tema õe maised säilmed on maetud kiriku peakabelisse. Kiriku hauakambrid pärinevad 18. sajandist ja on üks kloostri peamisi vaatamisväärsusi.
Mosteiro de Lorvão
  • Moinhos de Gavinhos- vanad tuuleveskid, neid on mitmes külas- näiteks Serra da Atalhada’s on neid 23 tükki kõrvuti koos, kõige lihtsam on neid külastada aga tuuleveski vabaõhumuuseumi alal rua da Portela Oliveiral.
  • Livraria do Mondego-Mondego jõe kõrge kvartsiidikallas mis tõlkes tähendab raamatukogu või raamaturiiuleid. Kui päike peale paistab näeb see kalju tõesti välja nagu oleks raamatud riiulisse laotatud. Mul ei ole kõige õnnestunuma nurga alt foto tehtud..
  • Fornos da Cal- lubjaahjud ja varemed 18 sajandist
  • Praia Fluvial do Reconquinho- jõerand


Praia Fluvial do Vimieiro- jõerand

Penacova on sümpaatne linn, lõunatamiseks kevadtalvisel perioodil soovitan kohalikku kuulsat restorani Cota d’Azenha, mis asub kohe silla vahetus läheduses jõe ääres. Kuulus on ta just silmuroogade poolest. Praegu veel pole silmuhooaeg hakanud ja sõime teisi kohalikke spetsialiteete nagu sarrabulho (sealiha ja rupskid) ja chanfana kitselihast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.