Olen suur juustusôber ja mulle meeldivad nii paljud juustud- Itaalia, Prantsusmaa, Hollandi erinevad juustud ja väga meeldib Hispaania kuulus lambapiimajuust Manchego, aga Portugali juustud on täiesti klass omaette. Ja siis see Serra Estrela- juust; millele nime annab Portugali kôrgeim mäetipp ja juba 12 sajandi kirjanikud mainivad seda juustu ning 16 sajandil koos Serra Estrela piirkonna mägilinnade arenguga, kogus ka sealne juust kuulsust kogu kuningriigis ning väljaspoolegi seda.
Serra da Estrela piirkonna linnade ( Celorico da Beira, Fornos da Algodres, Gouveia, Mangualde, Manteigas, Nelas, Oliveira do Hospital, Penalva do Castelo, Carregal do Sal ja Seia) lambakasvatajad ja juustumeistrid on tänase päevani oma esiemade-isade oskused säilitanud ning käsitööna valmival juustul, mida valmistatakse lambapiimast ja piima kalgendamiseks kasutatakse peamiselt artišoki õisi, on aastast 1996 DOP apellatsioonimärk(prantsuse keeles AOC-kontrollitud apellatsioon mis kaitseb päritolukoha ja kindla valmistamisviisiga toodet)
Juustu valmistamise periood oli vanasti novembrist märtsini, kuid tânasel.päeval suuremad farmid toodavad juustu aastaringselt. Ollenevalt laagerdumise ajast varieerub juustu konsistents pehmest ja poolvedelast kuni pehme kuid lõigatava juustuni. Värv valgest kreemja kollaseni.
Märgistus juustul siis vastavalt kui on vedelam juust- Amanteigado. Vanemal juustul- Curado.
Nagu ma mainisin, siis juustu tavaliselt valmistatakse märtsikuuni ja seega igal aastal märtsikuus peetakse Oliverira do Hospitalis juustufestivali. Sel aastal varjutas pidutuju oktoobris toimunud suurpõlengud kus jättis elu palju selle linna elanikke, kuid hukkus ka lambaid, lisaks põles maha hektarite viisi metsa, oliivisalusid, viinamarjapõlde jne.. Üks suurim kannataja oli Dos Lobos talu kus hukkus üle 100 lamba, põles maha enamus oliivipuid, mesilastarud ja viljapuid. Ehk siis juustutodang on sel aastal tänu sellele nii väike, et lambad hukka said, et proua ütles, et neil on vaid nii piske kogus, et festivalil müüa.
Festivali külastas pühapäeval ka Portugali president ja ma arvan, et see oli suure tragöödia üleelanud inimestele väga oluline.
Dos Lobose kaotused tulekahjule:
Mõned pildid festivalilt:
Dos Lobose juust:
Portugali president Marcelo Rebelo de Sousa maitsmas Serra juustu:
Serra Estrela karjakoera kutsikad:
Kohalikud vorstitooted: