Mida lapsed söövad koolis/lasteaias?

Mu reisikirjeldused aadresside-ja soovitustega ei taha kuidagi valmis saada, küll aga olen ma viimasel ajal mõelnud palju lasteaia- ja kooli toidu peale. Miks- ei teagi, lihtsalt kogu aeg satub ette mingi artikkel või arutelu sel teemal.

Kas ei peaks uus võimuliit päriselt midagi laste heaks ära tegema ja  kas me ei võiks kõikide laste kõhtu Eestimaal täis sööta tasuta? Jah, maksumaksja arvelt, nii ma mõtlengi. Ja ma ei mõtle selle all lihtsalt kõhu täitmist kõige odavamal võimalikul viisil, vaid viisil, et lapsed õpiksid toidust lugu pidama: et  kasutataks hooajalisi toiduaineid, erinevad valmistusviise, taaselustataks traditsioonilisi nö. vanaemade retsepte ja kõige tähtsam laste juures-toidud peavaksid olema maitsvad ja atraktiivsed!

Mul ei ole enam ammu lasteasutuses käivaid lapsi ja ma olen vaid silmanurgast lugenud neid summasid, mis kohalik omavalitsus koolile annab ja mis lapsevanem peab juurde maksma. Seetõttu olen ma väga pealiskaudselt asjadega kursis ja ei hakka ka lauskriitikat tegema. Ütlen välja vaid arvamuse, et koolis ja lasteaias peaksid olema kokad koha peal ja cateringi kasutamine  tundub mulle  vale, sest see lõhnab businessi järele  laste arvelt. Mind näiteks huvitab, kes ikkagi lõpuks koostab koolitoidu menüü? Kas firma selle raha põhjal, mis talle toitlustamise eest makstakse? Kas ei peaks olema nii, et koostatakse menüü ja selle põhjal küsitakse raha?

Eestis on Jamie Olivieri eeskujul ju tegelikult ka koolilõuna teemadega  kuulsad inimesed  tegelenud 🙂  Minu arvates Evelin Ilves suisa andis välja retseptiraamatu koolitoitudest. Kas see raamat mingit moodi lõi ühiskonnas diskussiooni kvaliteetse koolitoidu vajalikusest-kahtlen sügavalt.

Mis minus hirme tekitab? Olen nüüd 10 aasta jooksul näinud perede erinevaid suhtumisi laste toitumisse. Ja mulle tõesti teeb hirmu, et vanemad  söödavad oma lapsed haigeks- pasta, pizza, burger!  See juba tähendab seda, et kool peab ära tegema lapsevanema tegemata töö ja õpetama lapsi  pöörduma täisväärtusliku toidu juurde.

Mõte selline , et kui paljud lapsed söövad kodus halvasti, mõnedel kodus üldse napib süüa, et miks ei võiks siis  Eesti koolitoit olla mitte parim, mis selle raha eest üldse saab, vaid tõesti  tervislik, toitev  ja isuäratav,  et  laps või noor inimene pakutava ka ära sööks. Miks mitte kui mitte maailma parim, siis Euroopa parim koolitoit?

Vaadake nüüd seda pilti- koolilõuna!  Pole just väike, aga kas on isuäratav? Paneeritud lihad ja kalad keelaks ma muidugi kohe laste toidulaual ära!

koolilouna

Ja teine pilt Prantsusmaa ühest koolisööklast:

koolitoit

Prantsusmaal ei ole ka koolilõunatega sugugi hästi- neil probleem just seal kus toitlustamine on üle antud catering firmade kätte. Alles hiljuti sattusin lugema, kuidas vanemad kurdavad, et lasteaias pakutakse lastele ikka “endives au jambon” ehk mõrudat endiivi, millele sink ümber mähitud ja bechamel kastmega üle ujutatud.  Kui selline toit saabub kuskilt catering firmast, siis endiiv on vettinud, andnud oma mõru maitse niigi ebatervislikule jahukastmele- kas see on ikka toit, mida tuleks lastele serveerida?

Ehkki pea igast meediakanalist tuleb õpetusi, kuidas tervislikult süüa, siis koolitoit seisab tihti tervislikusest kaugel.

Kui ma vaatan seda ülemist koolitoidu pilti, siis mina seda süüa ei suudaks. Kuidas sundida last seda sööma?

Mina ei arva, et  koolidele  tooraine ostmine kohalikest mahetootmisfarmidest oleks utoopia.  Lapse toidulaual peaks toit just nimelt olema mahe! Lastele pakutav kala ei peaks olema kalapulk. Kallis??? On jah kallis, aga nii vähe kui meie oma Eesti lapsi on, investeeriks siis raha sinna. Muidu kogu see poliitikute  valimiste  aegsed lubadused iivet tõsta ja imal  mula, et lapsed on Eesti tulevik, on lihtsalt sooja õhu suust välja ajamine

Meil on ju kole palju EKRE toetajaid tekkinud, kõik on väga puhtatõulisteks eestlasteks hakanud ja just see vaeseim elanikkonna kiht on meil väga  konservatiivne. Sellest võiks järeldada, et neil maksumaksjana ei oleks probleem sellega, et Eesti laste toidulauda palju rohkem  panustada. Kelle arvelt? Usun, et on asju küll, mis võiksid oodata- tervetest lastest kasvavad terved inimesed, kel on õiged toitumisharjumused ja ehk tulevikus läheb meditsiini rahastamiseks palju vähem vaja.

2 responses to “Mida lapsed söövad koolis/lasteaias?

  1. UK-s kasutatakse ka laialdaselt catering firmasid, eelkôige vast ikka kulude kokku hoidmiseks. Menüüd on päris toredad, vaata siit, see on firma kes minu laste koolides süüa pakub http://www.independentcatering.co.uk/ Mulle meeldis algkoolide süsteem rohkem, kus kôik lapsed said taldriku ette toiduga, mis sel päeval menüüs oli ja mu lapsed ôppisid mirmeid roogi sööma, mida nad kodus olles ei puudutanud. Kahjuks teise astme koolis on tegemist rohkem puhvetiga kus ka need korralikud toidud olemas aga on ka lihtsat sooje juustusaiu ja ja pirukaid ja vahel vaatan, et pole sooja toitu päeva jooksul söödud. Jamie Oliver on muidugi kôvasti heas môttes ajupesu siin riigis teinud aga ikka on suur osa lihtrahavst kes enamjaolt kräppi endale ja lastele sisse söödavad ja koolides kurjustavad et chipse pole iga päev saadaval.

  2. Ma arva ka, et buffet vormis toidu puhul peab olema letis keegi autoriteetne isik lastele, kes selgitab ja õpetab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.