Albi- suurepärane reisisiht toidusõbrale

France3 telekanalil jookseb suurepärane saade Midi en France– iga päev ollakse erinevas linnas ja saade viiakse läbi (tavaliselt)selle  linna raeplatsil. Tutvustatakse linna, sealseid ärisid, toidukultuuri ja kohalikke “kuulsusi” ja muidu aktiivseid inimesi.

Täna viibiti Lõuna- Prantsusmaal, Tarni departemangus, Albi linnas ja mulle tuli kohe tahtmine selle aasta puhkusele sõites just seal linnas esimene peatus teha.(eelmisel aastal tutvusime Dordogne jõe ääres asuva Perigueux linnaga)

Albi on ajaloos kuulus kui katarite linn (ilukirjanduslikes ja populaarteaduslikes teostes on käsitletud oletust, et katarid võisid olla keskaja legendides tuntud Püha Graali valdajad.) ja oli sünnilinnaks Henri de Toulouse-Lautrec’ile

Aastast 2010 kuulub Albi piiskopikindlus koos oma ehitistega UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Prantslased kutsuvad linna ka la ville rouge’iks ehk punaseks linnaks- nimelt on majad seal ehitatud kohalikust punast värvi tellistest, mistõttu linn tõesti punasena välja paistab.

Albi asub Tarn’i jõe kallastel ja kohe linna lähedal asub Gaillac’i veinipiirkond, kus viimasel ajal kasvatatakse jällegi palju kohalikke sorte, mida hea meelega prooviks. Olete te joonud veini Len de l’El-i viinamarjast? Mina ei ole, aga hea meelega prooviks 🙂

Gaillac’i punased veinid on seguveinid, viinamarjaks  Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Duras, Fer Servadou või Syrah.

Valgeks viinamarjaks  Mauzac, Sauvignon blanc, Muscadelle, Len de l’ElOndenc.  Meil tuntakse rohkem Gaillaci punaveine ja mulle tundub, et kohalikku kööki sobivad ka just punaveinid  hästi täiendama. Kuid Gaillac’i rosé on koha peal väga hinnatud ja tehakse ka vahuveine.

albi4

Nagu kogu Prantsuse edela piirkonna köök, nii ka Albi kööki (pr.keeles  la cuisine albigeoise) hinnatakse eelkõige suurepärase tooraine tõttu. Spetsialiteetideks on kõiksugu rupskid, vorstitooted, hane-ja pardipateed, daube kohalikust Albi veisest, searasv safraniga (maitsestamiseks), kuulus salat on redised soolatud maksaga(radis au foie salé), melsat- Albi valge vorst (boudin blanc), Les Tripes à l’Albigeoise- Albi moodi  tripade (soolikate ja võrkmao hautis, kuhu pannakse safraniga searasva ja see teeb hautise kuldseks), kuulus on  Gaillaci kuketibude frikassee, nurmkana hautis ja metsjänes hautatud punases veinis. Kõlab küll nagu lihtne ja aus toit, mida Pariisis ega Strasbourgis pole mõtet otsida.

Linn on ilus ka.  Panen siia mõned pildid, mis  telesaade on oma Facebooki lehele üles laadinud. Originaalid leiab siit lehelt.

albi6

Albi jääb Toulouse’ist 77 kilomeetrit kirdesse ja Montpellierist 197 km lääne(loode) poole sõita.

albi2

albi1

albi3

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.