Sylt’i saar ja sealsed austrid, Mooni-Mari veinist ka :)

Sylt on üks Põhja-Friisi saartest Põhjameres, mis kuulub Saksamaale. Ta on Saksamaa kõige põhjapoolsem saar, tuntud turismikeskus ja kuulus oma 40km pika liivaranna ja friisi-stiilis rookatustega majade poolest.

Kuid on veel üks asi- Sylt’i saarel on austrikasvandus-ainus Saksamaal. Sylt’i austrid on nn. aretusaustrid, algselt  pärit Vaiksest ookeanist. Sylt’il  on nad kasvama pandud suurte silmadega(aukudega) kottidesse, mis on omakorda teraskonteinerites ja kuna seal kandis võib talvel meri jäätuda, siis tõstetakse talveks konteinerid merevee basseinidesse.

Sylt´i auster on kõrge lihasisaldusega (kuni 20% kogumassist), on hea soolasusega ja kergelt pähkli maitsega.

Homme Tigus pakume!

sylt

Meil on ka veinikaardis uus vein, mis ideaalselt selle soolase austri juurde sobib- Vinho Verde Portugalist “Maria Papoila” . Vein on segu Alvarinho ja Loureiro viinamarjadest ja on hea kerge vein- alkosisaldus vaid 11,5%. Papoila tähendab portugali keeles mooni, seega ristisime Tigus veini ka “Mari Mooniks” 🙂 -vein saadaval ka klaasiga.

WIN_20151116_192657 (2)

Meil on veinikaardis tegelikult päris mitu uut huvitavat veini. Äramärkimist väärib kindlasti punane klaasivein Portugalist, Bairradast- Sao Domingos Reserva 2009.  Vein on segu Baga viinamarjast(40%), Touriga-Nacional (30%) ja Merlot (30%). Baga viinamari on Portugali au ja uhkus, seda võrreldakse Pinot Noir’i või Nebbiolo’ga. Kuid viga selles, et 100% Baga vein vajab aega küpsemiseks ja vajab vähemalt 10-15 aastat enne kui juua kannatab. Sellepärast on veini nüüd uuemal ajal hakatud segama just Merlot ja Touriga Nacional’iga, et vein joogiküpseks varem saaks.

Vahel on aga nii, et tahaks midagi väga erilist ja ei tea, mis see oleks. Nüüd on meil pakkuda ka väga eriline valge vein Alsace’ist-Engelgarten 1er Cru Bergheim. Tegu on tõelise seguveiniga-  Riesling, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat, Pinot Beurot, Pinot Noir, Sylvaner, Chasselas! 

Veini maaletooja Baleni kodulehel on veini kohta järgnev info:

Engelgarten’i veiniaed (premier cru) asub kiviviske kaugusel keskaegsetest Bergheimi linnakese kaitserajatistest. Veiniaia pinnas on väga kivine, leidub hulgaliselt jämedat kruusa ja suuri munakivisid. Vein valmistatakse erinevatest marjasortidest, mis on kasvanud aias läbisegi, põhiliselt Riesling ja erinevad Pinot’d, väiksemal määral teisi “alsace” viinamarjasorte.

Aroomis on tunda pirni, apelsinikoort ja mineraalsust. Piirkonnale omane on “soe” maitse, kus eristuvad küpsed valged puuviljad ning mineraalsus, mis annab veinile ka väga pika järelmaitse. Toitudest sobib ideaalselt spargliga ja grillitud kalaga. Vananemispotentsiaal kuni 10 aastat. Serveerida temperatuuril 10-12 kraadi.

Pudel maksab meil 48 eurot.

engelgarten

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.