Nõges ja võrsed

Kuna meil siin hakkab kevad veidi varem kui Eestis, siis nõgese periood on minul juba läbitud. Sel aastal ma tarbisin tõesti vist kõik garaazi taga kasvavad nõgesed ära.   Märtsikuus kui eismesed nõgesed tulid, siis sai igal õhtul nõgese teed juua, lisaks umbrohu suppi,kuhu läksid sisse kõik garaazi taga kasvavad söödavad umbrohud, tehtud. Aga minu absoluutne lenmmik  oli kreeklaste spanakopita ehk spinati-fetapirukas, kus ma spinati asendasin nõgesega. Kuna praegu on ka spinati uputus, siis teen nüüd segu 50/50 nõges-spinat.

Teen seda  Jamie Oliveri kiirmeetodil –  minu arvates on Jamie geenius, vähemalt see retsept töötab!  Retsept siin

Soovitan omalt poolt kui kaubandusvõrgus on, kasutada Bulgaaria fetat- selles on kõvasti rohkem karakterit ehk animaalsust maitses ja lõhnas kui kaubandusvõrgus saadaolevates Kreeka fetades.

spinatilehed võib asendada nõgesega ja tulemus on positiivselt üllatav!

spinatilehed võib asendada nõgesega ja tulemus üllatab positiivselt!

002

 

PS. Ma ei ole oma meespoolele öelnud, et piruka sees on nõgesed ja minu arvates maitses talle puhas nõgese pirukas rohkem kui spinat.  Proovige seda pirukat kreeklaste jabura maitsega valge veini,  Retsinaga- ideaalne klapp!!!

väike spikker

väike spikker

Täna tegin väikese tiiru meie metsas ja  tutvusin meie kandi okaspuude võrsetega- oli piinia-  ja nuluvõrseid. Korjasin kotikese ja olen  vaimustuses. Piinia võrsed on pehmemad ja mahedama maitsega ning sobivad niisama näksimiseks ja salatisse. Aga ma tahan proovida küpsetada rabarberikooki piiniavõrsetega. Peaks saama huvitava maitsekombinatsiooni.

Nuluvõrsetel on jällegi rohkem karakterit maitses ja nendest teen maitsevõi ja konfitüüri.  Meenutab täiesti kuusevõrseid- Maitsevõiga omakorda saab maitsestada näiteks kartulipüreed  ja sobib ka kohaliku  jõeforelli maitsestamiseks. Konfitüüri ehk keedist eesti keeli on zen keeta- kus kasutada, veel ei tea.  Lisaks on mul üks” Pürenee nõidade ” retsept nulu ja kuusevõrsete kasutamiseks:

Korja noori  võrseid inimsaastest puutumata alal, kui sa sellise leiad./ Püreneedes soovitatakse alates 800 meetri pealt neid otsida, Eestis jääb sellega hätta/Pane võrsed  koos pruunsuhkruga vahekord  50/50 hermeetiliselt suletavatesse purkidesse ja jäta kuuks ajaks seisma. Kuu aja prast filteeri tekkinud vedelik välja ja lisa seda kas tavalisele ja gaseeritud veele.  3 spl klaasi kohta. Aitab bronhiidi korral, aga ka migreeni ja unetuse korral.

vorsed1


Sel aastal on sarapuud pähkleid paksult täis nagu ka mandlipuud- minu noorel pisikel mandlipuul on ka 1 mandel küljes  🙂 Ja siis on veel meeletult lupiine tulemas. Kõik veel ei õitse, aga  nädala pärats umbes saab järve kallas võrratu olema! Teadupoolest on lupiiniseemned ja lupiinijahu üks supertoitudest. Siiski looduses kasvavaid lupiine ei tasuks tarbida- need sisaldavad liialt alkaloide ja võib saada tugeva mürgituse. Lupiinide kohta põnevat lugemist siin

vorsed

 

2 responses to “Nõges ja võrsed

  1. Aitäh Kristel, lupiini söödavuse polnud mul seni aimugi! Eelmisel sügisel sain külge aga angervaksapisiku, nii et ootan põnevusega suve, et selle umbrohuga katseid teha :).

    • Ole igaksjuhuks ettevaatlik, mina seda lupiini natuke kardan….aiast nopitud küll süüa ei julgeks. Minu kooli vastas on Bio- market, kus on jube pop pagarilett ka- seal müüakse lupiinijahust pizzapõhjal tehtud tomati-pommu pizzat. pisike tükk 3.80, aga nii hipster asi, et ma ikka ostan nädalas paar korda 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.