Kalad mida süüakse küpsetusastmel “medium rare”

Elu ajas jälle pastakat haarama. Tigu lehele saabus kriitika, et keegi sõi kala, mis oli seest toores ja ta oli kohutavalt pettunud Tigus.

Tegelikult on see üks raske teema ja konksuga teema. 10 aastat tagasi oli keeruline teema üleüldse eestlastele öelda, et olge  avatud oma toidusedeli koostamisel ja sööge rohkem kala. Aastal 2012 ei ole see enam probleem, aga nüüd oleks aeg teha spetsiifilisemat “valgustustööd”.  Nimelt kalad, mida me Tigus grillime nagu tuunikala ja mõõkkala, serveeritakse vaikimisi küpsetusastmel “medium rare” ehk seest toores. Sest see kala tuleb meile kvaliteediastmel “sashimi” , mis tähendab, et kala võib süüa toorelt. Teiseks kui need kalad seest ära küpsetada, kaotavad nad oma mahlasuse. Lõhe ja paltus on samuti kalad, mida võib jätta seest tooreks, aga lõhe ja paltus ei kaota ka nii palju oma kvaliteedist kui nad seest ära küpsetada. Siiski kui teile pakutakse Kanada lõhet grillitult, siis soovitan mitte küsida küpsetusastet well done 🙂 Mulle meeldib Kanada lõhe küpsetusastmel rosé  ehk suts rohkem kui toores.

Ettekandja peaks tuuna ja mõõkkala puhul kliendilt küsima küpsetusastet, siis ei tekiks kliendil enam segadust ja tohutut pettumust kui ta seest toore kala saab. Samas ettekandja kardab ka kööki tulla tellimusega “well done”, sest köök võtab seda kui ettekandja halba selgitustööd( see viimane väide on öeldud läbi huumoriprisma)

Aga alati peab ettekandjale ütlema kui seest toores kala ehmatab ja on tunne, et köök on kala küpsetamata jätnud. Jumala pärast ei ole vaja vapralt kannatada! Meie tahame parimat, aga lõpuks on ju see ikkagi sööja valik kuidas ta oma kala sööb 🙂

PS. Viimase aja trend on ka seest toored valged kalad. Moeröögatusteks on näiteks tursk. Kui on tegemist nn. trendirestoraniga, kus kokk on välja tulnud sellise roaga, siis tähendab, ta on hästi selle läbi mõelnud ja ta garanteerib ka kala kvaliteedi. Ei sobi sellises kohas öelda, et mulle küpsetage oma firmaroog seest küpseks. Kas seest toores tursk maitseb, on juba eraldi teema.(see käis nüüd Pariisi kohta, mitte Tallinna trendirestoranide kohta)

3 responses to “Kalad mida süüakse küpsetusastmel “medium rare”

  1. See on keeruline teema jah. Tegelikult võiks klient ise olla niivõrd teadlik, et ei telli veisefileed, pardirinda või tuunisteiki, kui talle ei meeldi seest roosa liha/kala. Sest ei ole midagi ebamugavamat, kui ettekandja peab laua ääres kliendile läbi lillede ütlema, et ta on idioot, kui hea tooraine saapatallaks küpsetada laseb. See on justkui osa kulinaarsest haritusest, et kui mulle ei meeldi toores, siis ma ei pressi köögilt välja well done tükki, vaid tellin selle asemel samast elukast tüki, mille parimad omadused tulevad välja just kaua küpsenuna. näiteks pardikoiva/veisehautise/(mööndustega ahjulõhe). Maitsed on erinevad ja mina olen täiesti valmis aktsepteerima inimesi, kes mingil põhjusel ei saa üle toore pelgusest, aga ma ei aktsepteeri teenindajana/kokana/lauakaaslasena lollust, kui need inimesed tahavad oma steiki tallanahana.
    Aga et mitte jätta totaalse ekstremisti muljet, pean ütlema, et mulle, eluaegsele tartari/carpaccio/toore steigi armastajale EI meeldi medium rare kanafilee, mida ma olen ka siinsamas Tallinnas sattunud aplombi saatel sööma. Mõned asjad ei ole toorena head, mõned jällegi on toorelt parimad.

  2. Vabandust, aga palun seletage kulinaariakaugele inimesele, miks ja kelle jaoks siis sellise kraami puhul üldse eksisteerib well-done variant? Aasta/maailma lõpuks jõudu soovides… 🙂

  3. Seda well done varianti ei pakutagi restoranide poolt, see on kliendi nõue, et tema tuunikala või liha seest täiesti ära küpsetada. Näiteks ka Inglise kuninganna on tuntud well done lihasööjana. 🙂 Kliendil on ka üõhjuseid mitmeid- alates sellest, et on lihtsalt kulinaarses mõttes harimatu ja maitsemeeled pole välja arenenud kuni selleni, et on mingi lapsepõlve trauma 🙂 Kui kõht tühi, eks sööks isegi well done lihatüki ära kui midagi muud süüa pole…aga eks see olegi kummaline, et on ju ka muid valikuid. Paljude noorte naisterahvaste puhul, kes well done liha tellivad on põhjus, et see on kõige kallim roog menüüs- ja kui meesterahvas juba välja teeb, siis tuleb ju ära kasutada maximum!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.