Jõulumenüü

Kindlasti oleks praegu huvitavam teema arutlemiseks hoopis kuidas noored vene rahvusest kokad vastu jõule Soome tööle pagevad. Eile lugesin Kamahousi Kaire kirjutist, et temalt lahkus korraga 3 kokka, Lusikast 1 on juba Soome läinud ja 2 läheb detsembris järgi, samuti  vene rahvusest.

Ma ei tea kas see nii suur katastroof on kui arstide lahkumine,  aga mingi märk see on, et  Eesti poisid võiksid ka vahelduseks kokaks õppida- viimasel ajal ongi restoranides köögi kaader kuidagi  väga võõrkeelseks ära läinud ja kodumaa restoranid vajavad noort verd 🙂 Aga kui noored lähevad  kusagile tööle kus rohkem makstakse ja kus ehk ka tööd rohkem on, on see ainult noore inimese arengule hea.  (me peame prantslasi ja hispaanlasi endale köökidesse hankima, et restoranide menüüd maa peale tagasi tuua 🙂 )

Igatahes teen oma nn. viimast jõulumenüüd ja eriti ei suudagi muretseda selle üle, keda tööle saada. Eks olukord peab kuidagi lahenema.  Jõulumenüü on alati olnud mulle stressi tekitav. Ma ei oskagi öelda mis on selles nii rasket, jõulud on ju lihtne teema ja eks  ole seda juba 6 jõulu tehtud.. siiski nagu iga talv saabub ootamatult lumekoristajatele, nii ka mina jooksen iga aasta novembris kinni jõulumenüü koostamisega ja satun masendusse.

Lähenen  ikkagi lõpuks asjale nagu igal eelneval aastal: sirvin auväärsete kokkade raamatuid ja nopin välja ideed mida restoranis saab teostada. Kuna ma ei püüagi väita, et  retseptid on minu enda leiutatud, siis selliste klassikaliste toiduretseptide sirvimine aitab. Teostus on lõpuks ikkagi omalooming.

Seekordse jõulukuu aitab mul üle elada vanameister Paul Bocuse ja tema aastal 2010 ilmunud raamat La cusine du marché.

Raamat on põhjalik ja sisaldab kõiki põhilisi tuntud Prantsuse nn. turu ja talupoja toite. Kuna restoran Lusikas on oma menüüd samuti tutvustanud kui Prantsuse talupoja toitu, siis minu meelest Prantsuse turu teema sobib.

Värsked austrid käivad Prantsuse jõulude ja uusaasta juurde nagunii. Detsembris on austrid kõige maitsvamad. Burgundia teod on samuti jõuluamps, aga ka Lyon´i moodi konnakoivad (Grenouilles a la lyonnaise) Pâté de campagne ehk Küla Pâté  kornisoonidega ja iseküpsetatud sepikuga  on kindlasti teemas.

Veist hakkame pakkuma Flaami moodi. Carbonade a la flamande on Prantsusmaal hinnatud talvine hautis.  Rohke sibulaga veiseliha hautatakse tumedas õlles(traditsiooniliselt Oud Bruin või Flanders Red)

Kindlasti pakume ka hea kvaliteediga fileed, mis medium rare lihaarmastajatele rõõmu peaks valmistama.

Vasikalihast läheb käiku vasikaliha medaljonid estragoniga( médaillons de veau á l´estragon)

Pardikoib ikka confit´ina- see on jõulutoit 🙂

Lammas läheb hauduma Provence´i ürtide ja veiniga.

Rupskid ja vorstikesed on kindlasti jõulumenüüs tegijad: andouille vorstid, vasika maks, küülikumaks ja Kreooli verivorstid.

See oli väike ülevaade, mida jõuluajal pakkuma hakkame lisaks kaladele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.