Mida Lissabonis teha?

Sealkandis kus mina Portugalis viibin, väga soojalt lõunapoolsesse Portugali ei suhtuta ja sealhulgas ka Lissaboni- suur ja tüütu linn, liigpaljude väljaspoolt elama saabunud inimestega. Naljad on umbes sellised, et Portost Lissaboni rongiga sõites,  võta koht seljaga sõidu suunas, siis näed kauem päris Portugali 🙂

Tegelikult on Lissabon siiski täis vaatamisväärsusi (vaatamata nende suurele maavärinale 1755 aastal, mis pea kogu linna hävitas)  tegemist siiski maailma ühe vanima linnaga , lisaks 16 sajandil oli Lissabon ka maailma suurim linn.

Kus süüa? Mida külastada?

Kõik reisiteatmikud soovitavad einestamiseks kindlasti kesklinnas asuvat restoranitänavat Rua das Portas de Santo Antão’d kus olla riigi parimad mereanni restoranid.
Sellest tänavast soovitan pigem kauge kaarega mööda käia- agressiivsed kelnerid ja nn. sisseviskajad. Terrasil istudes ei saa hetkekski rahu igasugu lille- ja muu pudi-padi pakkujatest. Selline pealetükkivus ei ole Portugalile omane ja tuleb ette vaid turistikohtades. Kuuldavasti on toidu kvaliteet siin siiski hea, kuid  linna pealt leiab rahulikumaid ja sõbralikumaid kohti.

Väga tore restoranide piirkond on näiteks Rua Santa Marta. See jääb  lausturisti piirkonnast välja, hinnad on demokraatlikumad ja mõned kohad on ehedad tascad- sees 4 lauda, õues ka paar tükki 🙂

Sealt võin soovitada ühte kobedamat restorani õhtuseks einestamiseks:  Restaurante- Marisqueira Santa Marta.  Sõbralik teenindus, klassikaline Portugali mereanni ja kala valik.  Minu kogemus on küll aastast 2012, kuid  minu soovituse peale  on mu tuttavad seal ka hiljem käinud ja kohta kiitnud. Väike fotomeenutus aastast 2012:

n

Päeval sõime samal rual ehk tänaval suurepärast lõunat:

Väikseid armsaid fado restorane on nii Alfamas kui Bairro Alto linnaosas, nädala algul on fado programme vaid suurtes turistirohketes fadoklubides- fado jäi meil seekord ära, sest kindel tahtmine on minna tõeliselt pisikesse tascasse, kus oleks max 8 lauda ja keegi seal laulaks südantlõhestava häälega kallimast, kes aastaid tagasi merele läks ja jäigi…. 🙂

Mu üks Aveiro sõber soovitas Lissabonis söögikohta Cervejaria Ramirot- tal on lapsepõlvest head mälestused kui kohast kus olid super head mereannid. Ma uurisin natuke ja tundub, et suhtumine sellesse kohta on 50/50, osa turiste peavad kohta kalliks ja teenindust halvaks, osa kiidab taevani.  Igatahes on Portugali juurtega New York’ i tärnikokk George Mendes(restoran Aldea) oma raamatus My Portugal samuti selle koha ära märkinud ja arvata võib, et kõik ameeriklased Lissabonis seavad sammud just sellesse restosse.

Cervejaria-Ramiro-36.jpg

Sintra on Lissaboni lähedal asuv muinasjutuliselt kena paleesid ja lossikesi täis linnake. Autoga sinna minek võib olla paras peavalu, sest parkimiskohta on raske leida.  Soovitan soojalt ühistransporti kasutada. Ning restoranidest tooksin esile ühe noormehe, kes meil Pädastes 2016 aasta suvel töötas ja Tigu köögis ka abiks oli, vanemate pererestorani Bellas Café. See asub Belas’es, väike linnake, mis kuulub Sintra alla.

Lissabonis kindlasti tuleks ära proovida nende signatuurkoogike- pasteis de belem’i, mida mujal Portugalis müüakse pasteis de nata nime all. Portugalil on oma kohvitööstus ja nende  kohvi on tõeliselt hea. Portugaalased armastavad kohvi ja kohvijoojad terrasidel on tavaline linnapilt ükskõik mis kell. . Asjatundlik inimene muidugi ei telli espressot Lissabonis, vaid küsib uma bica por favor 🙂  Kui soovitakse lattet, tuleks küsida um galâo.

pastelaria

kohvijoomine

Michelini tärnidega on pärjatud Lissabonis õige mitu restorani, neist Belcanto 2 tärniga, kuid ühetärnikaid peaks 2017 aasta seisuga olema 4  ja neist intrigeerivaim on ehk restaran  Loco, mille peakokk oli esimene Top Chef Portugal võitja ja kelle kööki võiks iseloomustada sõnaga ülimoderne.  Mu enda listis on restoran Alma, mis ootab testimist kui järgmine kord Lissaboni asja on.

Mereandide söömiseks on peale Santa Marta tänava veel kalurite kvartalis asuv  tore väike tasca Don Peixe – ema ja poeg peavad, väga armas “ambiants” , jälgin FB-s nende tegemisi.

Mu prantslastest sõpradele meeldis väga Café Lisboa–   Sao Carlose Rahvusteatri 18 sajandi hoones kus  sisustus ajastukohane, kuid  menüü moodsalt suurlinlik ja kokteililist muljetavaldav.

Veinibutiik- By the Wine on koht kuhu tasub kindlasti minna klaasikesele veinile ja väikesele tapale. Koht tegutseb nii poe kui baarina. Pilt nende kodulehelet.

bythe.jpg

Konservipood, Conserveira de Lisboa, asub kuulsal Praça do Comércio’l, töötab seal juba aastast 1930 ja valikus on üle 130 erineva konservi- sardiine, tuunikala, anšoovist, turska jne.

konservid

Üks tore kohvipood Lissabonis, kus aeg on seisma jäänud ning kust õhkub “vana aja” hõngu on Casa Pereira . Asub  Rua Garrett’il.

periera

Väga autentne on vaid 4m2 suurune kindapood, Luvaria  Ulisses, aastast 1925, Lissaboni shopping.tänaval  Rua do Carmo’l.  Siin müüdavad kindad on kõik käsitöö.

luvr

Neile, kes jumaldavad lauanõusid ja kodutekstiili ja muud kodu disaini ja nipsasjakesi ilma milleta elada ei saa 🙂 , peaksid sisse astuma butiiki A Vida Portuguesa (tõlkes Portugali elu)

Caza das Veillas Loreto on Lissaboni vanim küünlabutiik-vabrik. Asutatud juba aastal 1789 ja asub rua do Loreta 53,55

kuunlad

Muuseumitest soovitaks kindlasti Rahvuslikku Azulejo muuseumit. Azulejod on keraamilised plaadid, millega kaetakse Portugalis nii maja sise- kui välisseinu. Asub endises nunnakloostris, aadressil Rua de Madre de Deus 4.

Kollektsioonis on keraamilisi plaate alates 15 sajandist.

Paha pole ka Vanakunsti muuseum,( Museu Nacional de Arte Antiga) mis asub kaunis 18 sajandi  palees , mille  aed jättis mulle kõige sügavama mulje. Käiakse siin küll seetõttu, et siin väljas Portugali ilusaim kulla-ja hõbeda kollektsioon ja kuulsate 15-16 sajandi Portugali maalikunstnike tööd. Muuseumi aed oma skulptuuride ja vaatega Tejo jõele on tõeliselt kaunis.

Kui juba Lissabonis viibida, võib ära käia  okeanaariumis. See on Euroopa suurim, on täitsa nauditav ja hariv kalu ja muid veeelukaid vaadata.
Kogu linnaosa kus okeanaarium asub, on uus ja moodne- 98 aastal toimunud EXPO raames valminud.  Aastal 2017 muidugi enam vaated nii liberaalsed ei ole selle suhtes, et ookeanikalu on puuri vangistatud. Isegi ei tea, kas sobib soovitada.

Võib- olla mõnele on uudiseks, et Lissabon ei asu ookeani ääres, kuid ta asub ookeanile ligidal. Kena rannalinn lähedal on Cascais, kus käiakse ka kuulsat Santini jäätist söömas.

4 responses to “Mida Lissabonis teha?

  1. Pingback: Portugali teejuht | Tigu tegemised·

  2. Lihtsalt repliigi korras: selle restorani nimi on “Sé süda”- Coração da Sé (alakomaga “coração” on süda)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.