Lõiguke toredast artklist

Punane vein kasulikum kui valge

“Klaasike punast veini on prae kõrvale tervislik juua,” nendib Tõnu Püssa. Kasulikum kui viinamarjamahl, sest veinis sisalduv alkohol soodustab antioksüdantide imendumist. Ka liha marinaadiks soovitab ta samal põhjusel kasutada punast veini.

“See on niinimetatud Prantsuse paradoks,” ütleb maaülikooli aianduse osakonna juhataja professor Kadri Karp. “Ebatervisliku rasvase toidu kõrvale punast veini juues ilmneb veini kasulik mõju.”

Valge vein ei ole nii kasulik, kuna seda valmistatakse viinamarjamahlast. Punase veini puhul on valmistamisprotsess teistsugune ja eelkääritamisel kasutatakse ka marjakesti ning seemneid, mis on antioksüdantidest eriti pungil.

Keemilised analüüsid ei näidanud, et Eesti viinamarjaveinis oleks kasulikke aineid rohkem kui lõunamaistes, kuid see-eest pole siinses veinis kahjulikke taimekaitsevahendite jääke.

“Viinamarju kasvatavates maades levivad mitmed haigused, mille vastu pritsitakse taimi kemikaalidega,” selgitab Kadri Karp.

Analüüsid on näidanud, et sealsed viinamarjad sisaldavad viit kuni kaheksat pestitsiidijääki, mis kõik eraldi võetuna võivad jääda normi piiresse, kuid nende koosmõju inimestele on teadmata.

 

Täisartikkel Maalehest  siin

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.