Lõiguke toredast artklist

Punane vein kasulikum kui valge

“Klaasike punast veini on prae kõrvale tervislik juua,” nendib Tõnu Püssa. Kasulikum kui viinamarjamahl, sest veinis sisalduv alkohol soodustab antioksüdantide imendumist. Ka liha marinaadiks soovitab ta samal põhjusel kasutada punast veini.

“See on niinimetatud Prantsuse paradoks,” ütleb maaülikooli aianduse osakonna juhataja professor Kadri Karp. “Ebatervisliku rasvase toidu kõrvale punast veini juues ilmneb veini kasulik mõju.”

Valge vein ei ole nii kasulik, kuna seda valmistatakse viinamarjamahlast. Punase veini puhul on valmistamisprotsess teistsugune ja eelkääritamisel kasutatakse ka marjakesti ning seemneid, mis on antioksüdantidest eriti pungil.

Keemilised analüüsid ei näidanud, et Eesti viinamarjaveinis oleks kasulikke aineid rohkem kui lõunamaistes, kuid see-eest pole siinses veinis kahjulikke taimekaitsevahendite jääke.

“Viinamarju kasvatavates maades levivad mitmed haigused, mille vastu pritsitakse taimi kemikaalidega,” selgitab Kadri Karp.

Analüüsid on näidanud, et sealsed viinamarjad sisaldavad viit kuni kaheksat pestitsiidijääki, mis kõik eraldi võetuna võivad jääda normi piiresse, kuid nende koosmõju inimestele on teadmata.

 

Täisartikkel Maalehest  siin

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s