Pariisi kuulsad kohvikud: La Brasserie Bofinger

See, Place de  Bastille lähedal,  tõeliselt kaunite Belle Epoque  dekooridega majas 1864 aastal avatud kohvik, oli esimene  Alsace´i brasserie Pariisis. Ja oli omalajal pariislaste lemmikkoht söömiseks.(vahemärkusena olgu öeldud, et aasta 1864 oli phylloxéra aasta)

Paraku 1996 aastal ostis Jean-Paul Bucher selle restorani ära (nagu ta 30aasta jooksul on ostnud tosinaid toredaid ajaloolisi restorane kokku) ja liitis selle FLO-restoran gruppi. Püsikliendid reageerisid sellele loomulikult valulikult ja raevukalt. Olles ise õppinud sealmail, oli üks meie ainetest tsivilisatsioon, mis meie keeli peaks siis kodanikuõpetust tähendama. Prantsusmaal sisaldab tsivilisatsiooniõpe lisaks grand hommes´dele ja Napoleoni ja Louis 14 vallutustele   ka  ajaloolisi  objekte  nagu muuseumid, ooperimajad, kuulsad ehitised  ka restorane, mis on prantslaste ajalooline sümbol. Üks ajalooga Pariisi brasserie on pariislase jaoks samasugune kultuuripärand nagu Grand Opera. ( Mulle tegi omal ajal näiteks väga haiget, kui kohvik-varietee Tallinn asemel saime endale Iiri pubi, õnneks Boucher pole sinna Iiri pubi teinud)

Igatahes aastal 1864 saabus Frederic Bofinger(seda nime tuleb hääldada prantsusepäraselt “bofanzee”) Pariisi ja avas esialgu pisikese brasserie kus müüs õlut baarileti taga- see oli esmakordne nähtus siin linnas ja pakkus juurde charcuterie´d. Varsti sai see  Pariisis moeasjaks ja ka Bofinger kasvas üha suuremaks ja kaasas uusi(kaas) omanikke.  Näiteks kuulus mingi aeg see brasserie  perekond Rothschildile. Ühesõnaga,  tänasel päeval on see väike “õlle-vorsti putka” haaranud enda alla kogu Bastille tänava,  punased markiisid, millel on kullatud suur “B” täht,  siravad kaugele. Sisekujundus on tume lakitud puit, läikiv messing, must nahk. Kõige krooniks on aga söögitoa  klaaskuppel Néret and Royer´lt. Seinamaailingud on teinud  Alsace´i kunstinik  Jean-Jacques Waltz, hüüdnimega Hansi. Keldrikorrusel asuvad viktoriaanlikud pissuaarid on võetud siseriikliku monumentide kaitse nimekirja.

 

Tänasel päeval leiate sellest asutusest  vaid turiste. Maja uhkus on “choucroute de la mer “, kuid  kindlasti on linna peal toredamaid restorane, kus seda süüa 🙂  Majal on mitu korrust, aga kui on soov süüa klaaskupli all, tuleb laud  reserveerida nädalaid ette.

Samas on restorani sisustus kindlasti vaatamisväärsus. Jumal tänatud, et uus omanik, kes on oma restoranitööstuse turistidele rajanud, ei ole pähe võtnud restorani sisekujundust moderniseerida 🙂

Koduleht siin. Video seekord saksakeelne(või hollandi?) , aga väga huvitav.

3 responses to “Pariisi kuulsad kohvikud: La Brasserie Bofinger

 1. Loen neid lugusid ja no selline choucroute’i isu tuleb peale, et…
  Aga anna ikkagi mõni selline soovitus ka, et kuhu sa ise esimesena sööma lähed Pariisis olles. Need on kõik kenad ja uhked kohad, aga nagu isegi viitad – tänapäeval pigem rohkem vaatamiseks kui söömiseks.
  Mulle on alati kohhutavalt apetiitsena mõjunud need jutud kreeklaste kvartalist näiteks.

 2. Vaata Liina, kui sa läheb Pariisi esimest korda või käid harva, siis ei taha ju inimesed kesklinnast kaugele sõita… Muide kõigis neis turisti kohtades võib ka käia, aga tuleb minna prantslaste söömise kellaajal, mitte nagu turist näiteks kell 16.00 hapukapsast sööma, siis sind koheldakse ka kui turisti- kiirelt-kärmelt 🙂
  Mina olen Pariisis niipalju olnud-viibinud, et mul pole vaja triumfikaart ega Eiffeli torni vaatama minna, seetõttu ma nn kesklinna ei satugi.
  Näiteks Lipp on väga hea Alsace´i restoran, aga ainult siis kui sa reserveerid laua alumisse saali õigeks kellaks, tellid õigeid asju ja natuke “pariisi” keelt räägid.
  Ma ise armastan väga 13-t linnaosa ja sealseid Aveyroni köögi restorane.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.