Kalaturg ja bouillabaisse

Mulle on meeldima hakanud moodsad kanalid info levitamiseks.  Kui Facebookis poleks Kalaturg endast teada andnud, oleks väga tõenäoline olnud, et ma selle sündmuse maha oleksin maganud .

Kuna ma olen hommikune kauamagaja, siis õnnestus mul ennast jalgratta selga alles 12-ks  saada ja esimene imestus tabas mind Telliskivi tänaval: niikui ma jalgratta nina Heina tänavalt välja pistsin, sattusin ma sõna otses mõttes liiklusummikusse. Rahvast ja autosid oli nii palju, et ma pidin jalgratast käe kõrval talutama, et rahvasummast läbi murda.  Nagu Viru tänavale oleks sattunud ajal, kui 3 suurt kruiisipaati sadamas on…14-16. mai toimuvad Kalamaja päevad ja sellest sündmusest polnud ma midagi kuulnud.

Kalaturul oli olukord selleks kellaks kui mina saabusin nutune: rahvast kordades rohkem kui kala! Mina ei leidnud ei räime ega siiamüüjaid kuskilt (mul oli kindel plaan just neid kalu osta), aga tühja käega ka ära minna ei tahtnud. Võrtsjärve kala müügileti ääres oli kõige väiksem järjekord, nii saigi see valitud ja ostsin 2 kg angerjaid ja ühe suure latika. Esimene maksis 179 EEK/kg  ja teine 35 EEk/kg.

Edasi kalalaadung seljas, tüürisin Tigusse, kus Maarja toimetas terrassil ja istutas Jõgevalt saadud  taimi maha. Pistsime ka mõned padron-piparde  seemned murulaukude kõrvale, vaatame kas hakkavad kasvama… Aga terrass on tõeline ürdiaed sel aastal!

Kuna kapp oli kala täis, siis oli valik lihtne, mis kalaga teha tuleb: Bouillabaisse’i loomulikult!

Potti läksid supipõhja keetmiseks latika ja angerja pead, 5 kuld-merikokre, 5 huntahvenat, mõned poisurid, umbes kilo jagu sardiine, kilo krevette,  porgand, kooritud tomatid, sibul, küüslauk, varsseller, merevetikaid. Pärast vahuvõtmist lähevad sisse maitseained: loorber, vürts, rohelise aniisi seemned, lisaks törts Pastisi ka, tüümiani, rosmariini, panin isegi natuke basiilikut ja fenkoltilli oksakesi, soola muidugi ka…

Selline pajatäis kees 2,5 tundi tasasel tulel. Samal ajal lõikasin ma kalad tükkideks, puhastasin karbid ja valmistasin rouille ja krutoonid. Bouillabaisse ilma rouille’ta oleks nagu ilus naine ühe silmaga kui kasutada klassikute võrdlusi. Kuna rouille’d me teeme ka Tigus tööstuslikes kogustes, siis ma retsepti koguseid normaalkoguses anda ei oska. Aga tehakse seda nagu aiolit, lisaks vaid safran ja Cayenni pipar.

Kui kalad on pajas pudiks keenud, siis tuleb see pajatäis ära kurnata ja kutsuda töötajad kalapäid lutsutama… ja võib viia keedetud kalajäänused välja varestele.

Kurnatud kalapuljond läheb uuesti tulele, lisatakse valge vein, safran  ja kartulid (suurte tükkidena). Kalad lähevad pannile, sinimerekarbid ja vongoled samuti. Habemenoad ja krevetid grillile. Grillitud ja praetud mereannid lähevad puljongisse. Võib grillida ka merivähke (langustiine) juurde, aga neid meil kapis eile ei olnud 🙂

Serveeritakse krutooni peal oleva rouille’ga, mis pannakse supi sisse ja see annab supile viimase kick’i.

Küll on kahju, et jäädvustamine meelest läks, milline see supp taldrikus välja nägi , aga maitset pildistada nagunii ei saa… aga oli ikka hää toit ja Võrtsu angerjas on ikka tore rasvane kala küll! Supp ei hakka meil menüüs olema, see oli selline ühekordne tegemine oma rõõmuks. Kindlasti hakkame me aga bouillabaisse laadis lihtsamaid kalasuppe oma terrassil lõunaks pakkuma ikka. Ja vaatamata sellele, et see kalaturg natuke mannetu on, lähen ikka tagasi- hea, et sellinegi on ja alguse asi ka 🙂

16 responses to “Kalaturg ja bouillabaisse

  1. Peaks ka Viimsisse turgu vaatama tulema, olen nii mitmeski suust kuulnud, et see on päris “tegija” koht.
    Kuigi suvel kavatsen laupäev-pühapäev ise kalal käima hakata 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.