Peipsiäärne Raja küla

Ma olen arvatavasti kõik tuttavad ära tüüdanud juttudega kui omapärane ja tore on Peipsiäärne elu ja miskit pole teha- Eestis tõmbab mind see suur järv rohkem kui meri.  Võib-olla seetõttu, et Peipsi ääres elavad inimesed päris elu- sellel kõigel muidugi kurb ajalugu kuidas mereäärsetest küladest, kust mu omagi esivanemad pärit on, inimesed kodudest ära küüditati, hiljem kõik piiritsoonideks tehti ja kuidas nn. Eesti aja vilgas külaelu hääbus… Peipsilt ei olnud aga kuskile ära ujuda-põgeneda, seetõttu  pole sealsed kultuuriniidid sedasi katkenud.

Mereäärsed on nüüd küll jälle asustatud-majad korda tehtud, aga seda kadunud kogukonna elu ei taasta niimoodi nipsust…Kuigi on armas, et inimesed pensionipõlves oma linnaelu maha jätavad ja lähevad ära maale…

Minu heleroosa unistus on  pensionipõlve maja Peipsi äärde saada ja siis seda imearmsaks vuntsima hakata(ütleme, et see unistus tuleb pärast Vahemereäärset maja unistust või siis hetkedel kui ma jalgadega maas olen)….Unistus on veel konkreetsem- ma tahan, et see maja asuks   Raja külas, kus paljud käivad oma kurgi-sibula- ja küüslauguvaru hankimas. Kui aga unistuste pilvepiiril hõljuda, siis tahaks ma otsekohe teha Tigu Peipsi ääres…kui vald mulle mingi maja rendiks, mis mu unistusega sobituks, läheks otsekohe…vanausuliseks hakkaks kah..(Peipsi järve kallastel on aastasadu elanud vanausulised  nagu staroveeretsid ja  raskolnikud , need on vene õigeusklikud, kes pooldavad vana usku või vana riitust ega tunnista patriarh Nikoni 1653-1656 läbiviidud kirikureformiga riituses ja liturgilistes tekstides tehtud muutusi)
Ristimine ise käib vanausulistel vana moodi – ikka ihualasti ja kolm korda üleni vette. Risti löövad nad ette kahe sirge sõrmega. Kolm sõrme, mis pihku jäävad, tähistavad isa, poega ja püha vaimu.(Muide vanausuliste abieluvoodid on vaevu meetrilaiused- hauas pidi olema aega küll end sirutada)

Iga pühapäeva hommikul kell kaheksa kirikus maani kummardavate naiste õlgu katvais rätikuis pole kurgu all sõlme, vaid haaknõel.
Palvelas seisavad mehed paremal, naised vasakul ja lapsed ees.
Teenistus on range ja pidulik. Jumalateenistuse raamatud ja jumalateenistus ise on vana­slaavi keeles.

Vuravad siia ka turistibussid kuna siin 8 km pikas Vene tüüpi tänavkülas elavad vanausulised   ja nende palvemaja on üks vaatamisväärsusi, mida turistile näidata.

Surnuaed on maailma ilusaima vaatega- nimelt võivad igavesele puhkusele läinud igavesti nautida järvevaadet- surnuaed asub järve kaldal. Vallavalitsuse hoone juures on korda tehtud rand kuhu on pandud amfiteatri stiilis pingid- küla koosolekuid ja näitemänge saab pidada rannas! On raamatukogu, mitmeid poode ja säilinud on palju vanas stiilis Peipsiäärses stiilis maju, mis kulgevad piki kallast tänavaga küljetsi (tänava poole jääb külgfassaad).  Kõige toredamad on vanaaegsed kaetud õued-  need on elamuga tavaliselt risti ja neil on elamuga ühine katus. Eelmise sajandi algusest on siin ka uhkeid punasest telliseid maju, mis ehitatigi kauplusteks ja teenindushooneteks(oi kui ilusa Tigu saaks sellisesse majja teha…)Omapärased on ka Peipsiäärsed kõrged peenrad- siin naised peenra kohal küürutama ei pea,  peenar tehakse ikka vähemalt puusadekõrgune või rinnuni…

Ja lõpetuseks: miski ei maitse paremini kui Peipsi ahven, Peipsi uhhaa ja Peipsi hapukurk! Sibul ja küüslauk nagunii….

Osad pildid on eile  hämaras (ehk kell 15.00) pildistatud, seetõttu pole nii selged kui suvised pildid. Osad pildid Peipsiääre weebilehest.

8 responses to “Peipsiäärne Raja küla

 1. Käisime sel sügisel Partnerluskoguga seal, nende muuseum, küla, kombed, traditsioonid milledest meile jutustati jätsid väga sügava mulje. On selline eriline rahvas. Ja nende vallavanem kah vanausuline too kes toda Sibularestorani peab ja kes seda läbi raskuste atraktiivsemaks muudab 🙂
  Oi mulle ka see kant väga meeldib! Mul on kodus Peipsiääre mädarõigaski, et jõuludel süldi mano lauale panna.
  Noh üks Tigu tuleb peipsiäärde ja teine Tigu pidi ju Voki külla tulema? Isegi meie Külakeskuses on 45 m2 tühi korter kui vaja on. Tolle üüri maksame praegu 45 krooni kuus vallale.

 2. See sibularestoran on juba Tartumaal… mina teeks oma resturaani Peipsi Tigu või Raja Tigu Jõgevamaa aladele. Raja hakkab kohe Mustveest peale ja kulgeb mööda Peipsiäärt pea Omeduni välja… aga Vokile teeme Voki Tigu…

 3. too Raja küla on ikka üks ütlemata armas koht.
  Nood sibulapeenrad olid ka võimsad…

  Aga saad aru, nii kui me olime ära rääkinud, jätsin endale SELGELT meelde, et vaatan sõimede hinnad ja suurused jne. Läksin siis peale tööd vastavasse poodi, seisin ja mõtlesin, mida paganamat ma vaatama pidin, helistasin Jurele, et äkki tema teab (no blond) ja tulin tulema. Nüüd kodus sardiine praadides tuli meelde. A ma reedel uuesti linnas, siis vaatan.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.