Hai-tore kala!

Täna hakkame me küpsetama haid. Eestikeelne wikipeedia annab hai kohta palju infot ehk siis täpselt niipalju, et

Hailaadsed ehk haid (Selachomorpha) on kõhrkalade klassi kuuluv ülemselts vee-elulisi loomi, keda iseloomustab kõhrene luustik ja voolujooneline keha.

Hai meile elusalt ei tule, tuleb fileena (jahutatud, külmutatud filee läheb vesiseks ära), nii et seda rõõmu nagu Soomes sai lutsu puhastamisega vaeva nähtud, kus kalad elasid ka pärast seda, kui neil nahk maha tõmmatud oli, seda pole…lisaks sellele, et hai võiks enne puhastamist köögiabilise lihtsalt ära süüa…

Täna me praeme haifileed sibula-küüslaugu-petereselliga- ja kastmeks kallame peale naturaalset rabarberiveini Alsace´st.  Seda veini pakume ka klaasiga digestiiviks. Väga huvitav jook.

rabarberivein1

5 responses to “Hai-tore kala!

 1. Niisiis, eile oli see õhtu, kui hai ootab lõuad laiali kapis, ei söönud tema ei köögiabilist ära ega ei söönud ükski klient eile ka teda. Sattus olema selline ülitraditsiooniline õhtu, kui kõik krevetid ja kogred ära söödi.
  Hai ülistuseks pean ütlema, et sain seda siiski proovida, nii esmalt, kui Kristel seda katsetuseks valmistas ning õhtu lõpuks, kui oma töötajatele söögiks seda tegi. No oli ikka väga hea küll, sugugi mitte kuiv ja vastik nagu ma seda enne ette olin kujutanud. Rabarberiveinikaste andis mõnusa hapukas-magusa meki, sibularõngad ja muu mõnu veel juures.
  Oh teid kliendikesi, kokre saab meil ju iga päev, aga haid tasub kindlasti proovida, kui seda vahel menüüs märkate – murrab eelarvamused tuimast kiskjakalast ning teeb meele rõõmsaks!

 2. Teil on väga põnevad katsetused. Ma kindlasti kevadel käin tiiru ära, uudishimu on juba suur :). Vähemalt ma tean, et lähen õige meretoidu peale välja ja saan proffi rooga proovida.

  Aasta tagasi käisime perega Pangodi kalarestoranis, valisid kõik oma äranägemise järgi menüüst rooga. Poiskene võttis hailihaga prae. No kuidas ja millega tehtud hailiha oli-ma ei tea. vaevalt, et sorditud koduse rabarberiveiniga. Johannes andis maitsta soovijatele- sääne kummine minu ja mehe arvates. Aga poiskene jäi endale kindlaks-hailiha talle meeldis.

 3. Hail on väga pehme ja mahlane liha. Ja Alsace hiigelkalli rabarberiveini asemel võib kasutada kastmesse ka mõnda odavamat sorti Sauternest. Raberbivein on väga võimas- nii puhta maitsega, 6 cl Tigus maitseb 75 krooni…Ma kardan et kodusel rabarberiveinil jääb suhkrujääk lõpuks ikkagi liiga suur sisse ja ta ei sobi kalakastmessse.

 4. See rabarberiveinikaste oli tõesti ülihää – ma juba kujutan ette, kuidas kliendid selle viimseni taldrikult saiaga ära limpsivad.
  Ja hai ise oli ka vägagi mõnus tõepoolest, natuke “liham kala” kui koger v hunt vms.
  Aga mu süda vist kuulub purikalale, vähemalt niipalju, kui ma purikala-õhtust mäletan:P

 5. Meie kiidame ka Tigu haid taevastesse kõrgustesse. Varasema kummise haikogemusega ei anna võrrelda ja meeslemmik nautis eriti kastme ja kiivi sobimust hõrgult pehme hambulisega.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.