Calvados- trou normand

Kui trou provencial on klaasike kanget marc´i, mida võetakse raske ja tõsise söögikorra keskel, et läbi uuristada auk (trou) ka kõige raskemast toidust ja pakkuda ülekoormatud seedesüsteemile kergendust, siis sama ülesannet Normandias täidab calvados ehk rahvakeeli calva.

Wikipeedia ütleb lakooniliselt, et :

Kalvados on brändilaadne alkohoolne jook, mille tooraineks pole mitte viinamarjad vaid õunad. Õunamahl kääritatakse kuivaks siidriks, mis seejärel destilleeritakse ja saadust laagerdatakse tammevaatides.

Jook on oma nime saanud Calvadose piirkonna järgi Põhja-Prantsusmaal Inglise kanali lõunarannikul.

Kuidas aga Calvadosi piirkond nime sai, on selline tore lugu: Aastal 1588 läks Hispaania kuningas Philipe II  oma võitmatu armaadaga ehk laevade armeega protestantlikule Inglismaale “õpetust andma”.  Paraku see armaada purustati ja  ühe laeva vrakk nimega El Salvador randus Normandia kaldale.  Tolleaegsete seaduste järgi kuulus randa uhutud vraki varandus kohalikule rannarahvale ja nii suure ja toreda saagi puhul pandi püsti uhke pidu, kus ohtralt ka kanget õunanapsi joodi.  Igatahes joogiste inimeste suus väändus sõna El Salvador Calvadosiks, mis pandi ka selle piirkonna nimeks ja hiljem nimetati ka läbi torude aetud siider calvadosiks.

Calvadosi ( mulle ei meeldi seda sõna k tähega kirjutada,  sest seda sõna ei tohiks eestistada) appelatsioonid, mis kinnitati 1984:

Calvados (74% kogutoodangust) liht-  või kahekordse destillatsiooniga-tohib sisaldada vaid Normandia õunu ja pirne.

Calvados Pays d’Auge (25% kogutoodangust)- Auge maakonna õuntest ja pirnidest kahekordse- või alembic destillatsiooniga

Calvados domfrontais (1% kogutoodangust)anti AOC 1997 aastal, liht- või kahekordne destillatsioon ja  jook sisaldab vähemalt 30% pirne.

Tigus esindab meil Pays d´Auge´i ilus valik Christian Drouini calvadose, alates V.S.O.P kuni aastakäigu (1973) jookideni. Tootja kodulehel on ka hea piirkonna kaart.

Calvadosi aga esinadab Papidoux V.S.O.P.

Le trou normand on tore 1952 aastal valminud Prantsuse komöödia, peaosas  Bourvil ja Brigitte Bardot. Trailer

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.