Olen sellest veinist ka enne kirjutanud, aga kuna järgmine veiniõhtu selleteemaline, siis ei tee paha põhitõed meelde tuletada.
Chateauneuf-du- Pape AOC veiniala asub Rhone oru veinipiirkonnas ümber Chateauneuf-du -Pape-i küla.
Kokkuvõttes veelkord lühidalt ajalugu(resümeerin Peter Mayle-i), oli see siis nii:
1300 aastate algul oli Rooma mässude, võõrvägede pideva sissetungide jne. valduses ja paavstile ei olnud see linn sugugi ohutu koht. Tol ajal oli Prantsusmaal aga troonil Philippe Ilus, kes altkäemaksude ja muude mitte väga puhaste võtetega, saavutas selle, et paavstiks valiti prantslane Clemens V. Sellega seoses pakuti ka paavstile, et ta peaks Roomast ära tulema rahulikumasse paika Provence-i Avignoni. Avignon oli usukeskuseks 73 aastat ja selle aja jooksul vahetus 7 paavsti(ükski polnud itaallane- ehk kõik üllatus-üllatus, olid prantslased) Kõik seitse paavsti olid väga suured”ehitustegevuse” huvilised ehk siis iga uus paavst ehitas oma eelkäijast suurema ja uhkema palee.
Itaalia humanismi suurkuju Petrarca, kes külastas paavstilinna, kirjeldas seda kui “elavate inimeste põrgut, pahede läbisõiduhoovi, maailma sopamülgast” Kõik maailma pahed, mis üldse olemas olid, olid koondunud paavsti silma alla ja osaliselt toimusid paavsti õnnistusel: prostitutsioon,vägivald, prassimine, väljapressimine, indulgentside müük. Linnast oli saanud igat masti põgenike laager. Valitsev paavst oli muidugi tänavate jälkusest oma losside- nii uue kui vanade-paksude müüridega eraldatud. Mõlemad on nii revolutsioonidele kui sõdadele vastu pidanud ja kõrguvad meie päevini Avignoni kesklinnas.
Natuke reipam meene noist paavstide aegadest on Chateuneuf-du-Pape- küla, kuhu Johannes 22 ehitas endale suveresidentsi vaatega viinamarjaaedadele. Isegi tollal oli vein nii hea, et Pertrarca tegi veel viimase torke paavstide kohta, väites, et vein on põhjuseks, miks mõned paavsti kaaskonna liikmed kuigi hea meelega Rooma tagasi pöörduda ei tahtnud…
Kes on suurem ajaloo huviline, siis on üks tore link siin- kuningate ja pühakute ajalugu- piltidega et kergem aru saada…
Kui juba paavstid veini pärast ei tahtnud Rooma minna, peab see ju õige hea märjuke olema.
Mida meie siis maitsema hakkame?
See, mis kindalsti proovimisele tuleb on 2006 Vieux Telegraphe Chateauneuf-du-Pape Le Crau. Selle veini 2005 aasta versioon oli viimases Wine Spectator´is Maailma Top-100 veini erinevates kategooriates 5-l kohal. Seda aastat aga kahjuks enam härra Kaselal, kes seda maale toob, ei ole…
Mis iseloomustab punast Chateauneufi eelkõige? Minu jaoks esimene asi, mis meelde tuleb, on alkohol. Ma pole näinud veel alla 14,5kraadist veini. Ta on ikka killervein- ei ole mõeldud nn. libistamiseks, vaid pigem aeglaselt nautimiseks.
Aga mis meie turul siis sada on?
Manipenny
La Roquété Chateauneuf-du-Pape
Balen:
2004 Chateau de Beaucastel „Hommage a Jacques Perrin“, Chateauneuf-du-Pape AC, Perrin & Fils
2004 Les Sinards, Chateauneuf-du-Pape AC, Perrin & Fils
Liviko
2004 Chateau Mont Redon
Dunker
Triedens
Avallone
Chateauneuf du Pape, Albert Bichot
|
Chateauneuf du Pape Le Parvis, Ferraton, Pére & Fils PrikeBarton & Guestier |