Maailma parim valge vein

Mai alguses toimus Itaalias kuulus  “Concours mondial de Bruxelle” , kus eksperdid 45 -st erinevast riigist valisid 8000 veini hulgast parimat valget veini. Võitjaks osutus Lõuna- Aafrika Chenin Blanc 2013 Reserve ” Kleine Zalze Family  Hind 11€ ja mõned sendid pudel.

Võiks ju rõõmustada, et maailma parima valge veini saab nii odavalt kätte kui ei oleks palju agasid.. Eelkõige on tagajalgadele ajanud ennast Prantsusmaa sommeljeed. Viimasel ajal tundub üldse, et kõiksugu “maailma parim” võistlusi korraldatakse, et prantslastele “ära teha”

Mida siis sommeljeed räägivad?

Prantsuse sommeljeed panevad kahtluse alla, kas sellist konkurssi saab nimetada üldse “maailma meistrivõistluseks”, sest pole infot, kes on need kõik eksperdid, kes veine hindavad- kas kõigil on üldse aksepteeritav kvalifikatsioon? Teiseks probleemiks on, kas kõik need 8000 veini serveeriti parimas konditsioonis ehk õigel temperatuuril, õiges klaasis.

Kas võiduvein on siis tõesti maailma parim? Ei taha uskuda, sest  enamus parimate veinimajade tootjaid üldse ei saadagi oma näidispudeleid sellisele konkurssile. Parimate veinimajade toodang on juba ette maha müüdud ja neil pole mingit huvi “kaotada” pudeleid. Peetagu meeles, et osalemine sellisel konkurentsi maksab tootjale  raha.  Ta peab maksma 150 kuni 1260 € , lisaks esitama 9 korda 4 pdl i veini. 4 pudelit lisaks, juhuks kui peaks olema kork.  Miks peaks keegi tahtma maksta raha ja lisaks  ära anda  40 pudelit veini? Mis see hinnatud veinimajale juurde annaks?

Sel aastal võitjaks kroonitud Lõuna- Aafrika vein esindab praeguse tarbija “uue maailma” suundumusi. Viimaste veinid on Euroopa kaubandusvõrgus hästi esindatud,  Iseloomustuseks võib öelda, et Uue Maailma veinides  on  reeglina “energiat” vähem kui  heas Vana Maailma veinis, Uue Maailma veinid on täidlasemad, magusamad kui Euroopa veinid. Euroopa veini iseloomustab eelkõige värskus.

Kuid siin ei tasu viga sisse lasta. Lõuna- Aafrika on veinimaa juba 17-st sajandist ja teda ei saa  teiste Uue Maailma moodsate veinitootjatega päris ühele pulgale panna. Lõuna- Aafrikast võib leida üllatavaid häid ja värskeid  veine ja on veinimaju, kes ei vorbi odavat masstoodangut, vaid teevad pisikesi partiisid väga elegantseid veine. Sommeljeed tunnistavad, et võitja vein on kindlasti hea vein ja hinna ning kvaliteedi suhe on super. Maailma parimaks veiniks seda  nimetada on too much.

Võiduveini iseloomustuseks öeldakse: veinil on kontsentreeritud aroomid, mis on segu laimist, melonist ja õunast. On kerge noot tsitrususelistest ja ürtidest. Maagilisi puuvilja finesse toetab hästi integreeritud Prantsuse tamm, mis annab veinile  kreemjat maitset. Järelmaitse pikk, elegantne, mullase viimistlusega. Heade hoiutingimuste olemasolul säilib vähemalt 15 aastat.

Mind isiklikult Lõuna-Aafrika Chenin Blanc´id ei kõneta. Prantsuse tammes seisnud valge vein tundub kuidagi eriti “no go”, aga eks tuleb ikka võimalus leida, et asi ära proovida.

chenin

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.