N2-Lousã kiltkivikülad

Lousã ümbrus on üks kaunimaid ja huvitavamaid lõike kogu sellel pikal teekonnal (minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt muidugi) Kiltkiviküla ehk aldeia do xisto, on ka esimeses “N2” postituses mainitud, Covas do Monte. Neid külakesi on üle terve Portugali kokku 27( siin on nende ametlik veebileht) ning nimi tuleb materjalist “xisto’st”, millest majad on ehitatud. Kuna viimastel aastatel on sellised külad tõestanud ennast kui head turismimagnetid, siis sissetulek turismist aitab kõvasti ja kõik külad pole veel tühjaks jooksnud.

Võib muidugi sisse põigata ka Portuagli akadeemilise elu Mekasse Coimbrasse kus ülikool asutati juba aastal 1290, olles üks vanemaid ülikoole maailmas. Silmas tuleks aga pidada, et Coimbra on suur linn ja nagu suurte linnadega ikka, võivad nad tüütud olla (parkimskoha leidmine, palju rahvast jne). Ülikooli raamatukogu ja peahoone ning mitmed vanad katedraalid loomulikult väärivad külastust! Coimbrast teen täiesti omaette põhjalikuma postituse.

Mina jätaksin Coimbra vahele ja võtaksin tee otse Lousã poole. Selle ümbruses näeb Portugali kauneimaid maastikke!!

Lousã ümbruses on xisto-külasid, mis võiks turistile huvi pakkuda, tervelt 5!

Talasnal

Serra da Lousãs asuvatest kiviküladest on turistide seas populaarseim Talasnal. 

Siin satub hoobilt kuhugi teise ajastusse ja maailma. Kitsad tänavad, vanad viinapuud moodustavad täbavatele varjulisi katuseid, kassid vedelevad laisalt kuskil trepil ja naudivad päikest, külakese purskkaevust kostub voolava vee helinat, mis paitab kõrva kui kaunis muusika.. Kui veel siseneda Talasnali Rede Natura 2000 kaitseala poolt ehk matkates on suur võimalus näha loomi nagu hirvi, metskitsi ja isegi metssigu. Vaatamata sellele, et see on üks turistirikkamaid külasid, on ta suutnud säilitada oma ajaloolise identiteedi. Külakeses on ka restoran, baar ja külalistemajad. Kui Covas do Monte on väheke keerulise infraga , siis selles külas osatakse turistiga hakkama saada 🙂

Casal Novo

Selles külas infrat ei leia- ta on Lousã mägiküladest väikseim, kuid ta on tõeline pärl! Esiteks, ta on kõige autensem küla, ning teiseks Casal Novo vaateplatvorm on parim koht Serra da Lousã hingematva ilu imetlemiseks – panoraami, mis ulatub üle mägede ja orgude ning kust paistab ka Lousã suursugune palee. Casal Novo on Lousã poolt tulles esimene küla ning siit läheb matkarada järgmisesse külasse Talasnali.

Chiqueiro

Xisto-külade ametliku veebisaidi(ülevpool on link) kohaselt elab selles külas vaid üks pere oma suure kitsekarjaga. Casal Novo külastajad jõuavad tavaliselt ka Chiqueirosse, sest asub see vaid kilomeetri kaugusel- marsuut on märgistatud ja hõlpsasti jalgsi läbitav. Küla eripäraks on see et kõik majad on tumedast kivist, peale väikese kabeli, mis on küla ainus sini-valge hoone. Külas on 2 tänavat, ümbritsetuna kõrgetest taimedest ja puudest. Ümbritsev fauna ja taimestik on ka põhjus, miks Casal Nova küla on väga populaarne matkajatele.

Cerdeira

Cerdeira on nn. kunstiküla, siia meelitatakse kohale kunstnikke kogu maailmast korraldades koolitusi ja näituseid. Igal aastal, juulikuus, toimub festival “Elements à Solta – kunst kohtub loodusega”, kus kaasaegsed kunstnikud tulevad kokku, et muuta küla vabaõhugaleriiks.

Candal

Kui küla eemalt vaadata, võib jääda esialgne mulje, et Candalil puudub see eriline maagiline võlu nagu kõigil teistel eelpool kirjeldatutel küladel, kuid Candali võlu avastamiseks on vaja esimestest maanteeäärsetest tänavatest ülespoole rühkida ja kõrgemal on see vana autentne küla täitsa olemas! Candal asub Lousã’t Castanheira de Pêra’ga ühendava tee ääres, seega on see küla, mis on harjunud külastajaid vastu võtma ja pole tsivilsatsiooni eest nii ära peidetud kui teised. Külatänavatel üles minnes avaneb hunnitu vaade mägedele, mida saadab Ribeira do Candali värskus. Maantee ääres asuv Candal on kiltkiviküladest ka kõige rohkema infraga.

Kui marsruut läbi viie kivikiviküla on lõppenud, võib matkata Serra da Lousã kõrgeimasse tippu Alto de Trevim’le (1200 meetrit).  Sealt leiab Portugali kuulsaima puidust kiige.

Lousa ümbruses peaks sööma chanfana‘t- piirkonna tüüpiline roog kitselihast, mis on hautataud punases veinis ja maitsestatud küüslaugu ja vürtsidega, mis annavad roale iseloomuliku maitse. Piirkonna napsuks või digestiiviks on ürdiliköör Licor Beirão.

One response to “N2-Lousã kiltkivikülad

  1. Pingback: 2022 talvine toidu-veini-ja loodustrip Portugalis. | Tigu Tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.