N2 maantee, Portugali “Route66”. Teekonna algus.

Maantee põhjast lõunasse ehk ühendus Tras-os-Montese linna Chavese ja Algarve linna Faro vahel on 739,26 km pikk ja läbib kogu riiki. Selliseid maanteid on maailmas veel 2- juba mainitud US66 ja Ruta 40 Argentiinas . N2 Portugalis läbib 35 omavalitsust, 11 jõge ja 11 mäge!

Tee lookleb läbi sisemaa, kus viimastel aastakümnenditel rahvast küll üha vähemaks jääb, kuid just seal sisemaal asub Portugali ajalugu! See maantee on piltilikut öeldes sild Portugali mitmekesisse kultuuripärandisse, ajalukku ja pärimuskulinaariasse.

Mootorratturitele pole N2 tundmatu- maantee on neile maiuspalaks olnud juba pikka aega,, jalgratturile on tore väljakutse ja ka jalgsimatkaja saab kombineerida seda teekonda, sest paljudesse punktidesse saab rongiga. Olen küll kuulnud heas mõttes hulludest, kes on kogu maa jalgsi läbi kõndinud. Mina olen mugav ja kutsun teed läbima autoga!

Kui tahate reisi alustada põhjast, on lähimad lennujaamad Porto (150 km) ja Santiago de Compostela (196 km).

Farost Tallinnasse on otselennud olemas.

Kuna Portugali ajalugu algab just põhjast ja laieneb lõuna poole, siis loogiline oleks alustada põhjast, aga vahet ju pole 🙂

Porto lennujaamast tuleks suund võtta kirdesse ja enne Chavesesse jõudmist, võiks teha peatuse linnas nimega Guimarães (kuula hääldust)-see linn on Portugali häll! Linna nimetatakse “Portugali sünnikohaks” või “hällilinnaks” (portugali keeles Cidade Berço), kuna arvatakse, et siin sündis Portugali esimene kuningas Afonso Henriques, ja ka seetõttu, et São Mamede lahing, mida peetakse Portugali kuningriigi rajamise oluliseimaks sündmuseks, peeti linna läheduses.

Linna ajalooline keskus ehk vanalinn on alates 2001. aastast kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse, tunnustades selle eest, et see on “erakordselt hästi säilinud ja autentne näide keskaegse asula kujunemisest kaasaegseks Euroopa linnaks”.

Guimarães on osa Ave alampiirkonnast, mis on riigi üks tööstuslikumaid piirkondi ja seetõttu enne kui sinna ajaloolisse vanalinna jõuda, tuleb läbida ka mitte nii kenasid tööstusmaastikke ja “lasnamäesid”. Kuid seesama tööstus toob piirkonnale raha sisse ja siinset piirkonda peetakse “rikkaks”.

Vanalinn on tõesti kaunis ja hea auraga. Käisin seal kohe pärast jõule ja linn oli heldelt raha kulutanud ka linna jõulurüsse ehtimisel. Elasime kohe vanalinna peatänava ääres EMOJi butiikhotellis, millel on super asukoht ja asub vaid paari minuti jalutuskäigu kaugusel Guimarães’i kulinaarse pärlI, tärnirestoranist A Cozinha por António Loureiro. Meie reisi eesmärk oligi see restoran, muidu oleks meie hotelli valik olnud kindlasti 12 sajandi augistiinide kloostriise rajatud hotell Pousada Mosteiro de Guimaraes, talvel ehk väljaspool hooaega on seal hinnad alla 100 euro tuba.

Chaves- N2 alguspunkt

Kui oled otsustanud, et võtad ette teekonna N2-l, siis esimesed sammud tuleks seada Chavese turismiinfopunkti ja osta sealt N2 suveniirpass, kuhu saab hakata kontrollpunktides templeid koguma. Samuti võiks alla laadida EN2 äpp, kuhu jookseb sisse kõik reisi jaoks vajalik info-ööbimiskohad, restoranid, vaatamisväärsused jne.

Hakkame pihta!

Chaves asub Hispaania piirist umbes 10 km kaugusel, linna nimi tähendab tõlkes võtmeid. Chavese ümbrus oli maiuspalaks juba vanadele roomlastele, sest siinne maapõue peidab endas termaalvett ning nagu teada olid vanad roomlased kõvad termide ehitajad ja austajad. Üheks Chavese vaatamisväärsuseks ongi roomaaegsete termide varemed, kuid kuulus on ka läheduses asuv Belle Époque stiilis hoones asuv Vidago Palace Resort. Selle spaa kujundas kuulus Portugali arhitekt Álvaro Siza Vieira, hoones asub kaks termaalveebasseini, saunad, Türgi aurusaunad, jää-purskkaevud, sensoorsed dušid, jõusaal ja kõiksugu ilu-, heaolu- ja raviprotseduuride ruume.

Spaa on tuntud kui seedehäirete, allergiate / astma ja migreenikute abistajana ning on saanud palju auhindu, näiteks “Parima luksusliku sihtkoha spaa” World of Luxury Spa Awards’ il ning asutust on peetud üheks parimaks spa- hotellikeskuseks maailmas (Condé Nast Johansens’i poolt 2015. ja 2016. aastal) Spaasse pääseb ka hotellis viibimata ning peatuda saab teistes kohalikes majutusasutustes. Suvehooajal on hind muidugi krõbe, kuid väljaspool hooaega saab luksust nautida poole hinna eest.

Vidago Palace
Vidago Palace

Tee läbib Alto Douro veinipiirkonda ja sellele piirkonnale tuleks pühendada ikka vähemalt 2 päeva, läbi kihutamine oleks lihtsalt patt! Douro org on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse ja on ka põhjust.  Neil aladel on veini toodetud juba üle 2000 aasta ja siinne lummav maastik on vormunud aastatuhendete vältel inimtegevuse kaasabil. Ei saa öelda, et kõige võluvam vaatepilt on mägede nõlvadele roomlaste 3 sajandi paiku rajatud terrassaiad või siis portveinimajad. Douro oru võlu on kogu komplekt-  siinsed terrassaiad, quintad(veinimajad), külad, kabelid, kirikud ja mägiteed. Ja muidugi Douro-imeline jõgi!

Mul on Douros muidugi oma lemmikkohad kus ma armastan peatuda või süüa. Üks neist on Quinta do Portal– suurepärane elamine keset viinamarjapõlde ja oliivipuid.

N2 tee viib läbi Vila Reali ja Regua Lamegosse, ümbruskonnas on sadu armsaid veinimõisasid kus saab ööbida, süüa-juua. August ja september on kõrghooaaeg ning isegi koroonaajastul oleks tark Dourosse oma reserveeringud teha varem, sest piirkonda armastavad ka kohalikud. Eriti keeruline on leida tuba augustis-septembris, sealhulgas ka kallitesse majutustesse.

EN2 äpp näitab kõiki majutus-ja söögikohti ning piirkonna vaatamisväärsusi. Kui otsite parimat restorani, on see loomulikut DOC Douro jõe ääres- Portugali ühe tippkoka Rui Paula juhitud suurepärase menüü- ja veinivalikuga koht. Kui võtate pikema ringkäigu Douros ette ja sõidate välja São João da Pesqueira’ni, siis poolel teel sinna, asub super kohalik söögikoht Toca da Raposa  Seal tuleb hoida silmad lahti, sest võite kohata seal söömas kuulsaid veinigurusid nagu Dirk Niepoorti või Cristiano van Zellerit. Süüa soovitan kaheksajalga või kitse (polvo a lagareiro/cabrito assodo)

Tagasi N2-le ja Lamegosse. Lamego on iidne linn, täis ajalugu. Linna asutasid juba roomlased, mingil perioodil oli ta mauride ikke all, 7 sajandil visigootid (läänegootid) ehitasid siia Sao Pedro de Balsemao pühamu, mis on säilinud ja Portugali vanim kabel.

Püha Stefani mäel asuv Nossa Senhora dos Remédios väärib kindlasti külastamist ja soovitan sinna minna treppidest. kokku 686 trepiastet! Pikal autosõidul on alati üks häda, et liiga vähe saab kõndida 🙂

Edasi kulgeb tee läbi Castro Dairest, Sao Pedro do Sul’i tuleks teha teelt väike kõrvalepõige- sealt saab passi templi 152 km läbise kohta ning linn on kuulus, nagu eelmainitud Chaves, oma (termaalvee)sanatooriumite poolest. Siinsed spaad on, nagu ma nimetasin, nõukaaegse sanatooriumi tüüpi ja enamasti on need populaarsed vanemaelaliste hulgas- siin käiakse ennast tõepoolest ravimas! Ka siin linnas asub kaunis belle epoque ajastu hotell Palácio INATEL Sao Pedro do Sul.

Ümber Sao Pedro do Sul’i on fantastiliselt ilusad Arada mäed. Eriti maagilised on need mäed kevadeti. Minule meeldiks seal kandis just mägedes ööbida. Näiteks Sao Pedro do Sul’ist vaid 29 km kaugusel asub küla nimega Covas do Monte- eemal igasugusest tsivilisatsioonist. Imede ime, kuid seal 50 elanikuga külas on olemas nii pisike külalistemaja Casa Bernalndo (maja 2 magamistoa ja köögiga) kui ka söögikoht, mis on tehtud kunagisse algkooli majja. Armastan seal kevaditi ja sügiseti tihti käia oma külalistega ja igakord mõtlen, et järgmine kord reserveerin endale majakese ja jään ööseks rahu ja vaikust ning mägiküla elu nautima. Söögikott vôiks kaasas olla. Poodi ûleval ei ole ja söögikoht toimetab ainult ettetellimise alusel. Eks nad juustu’ leiba- veini paku ka reserveeringuta, kuid kitsetalle niisama igaksjuhuks, et järsku keegi tuleb mâgedesse kondama, muidugi ei valmistata. Muidugi on mägikülas ka kõva keelebarjäär- keegi, kes kasvõi algtasemel portugali keelt oskab (nagu mina) peaks kaasas olema. Küla pealt leiab paar meest, kes prantsuse keelt räägivad, sest on seal tööl käinud, kuid enamasti räägivad nad seal vaid oma mägidialekti.

Serra da Arada

Järgmises postituses liigume läbi Viseu Penacovasse, kus saab 238 km maanteest läbitud.

2 responses to “N2 maantee, Portugali “Route66”. Teekonna algus.

  1. Jään ootama järgmist teekonda. Viibides mõni aasta tagasi Portugalis, elades väikeses külas (kuhu turistid veel teed ei ole leidnud, kuid käivad mööda), sõitsime üles põhja – Portosse – ja sain aru…kuhu mind magnetina tõmbab. Kirjutasin üles kohad, mis jäid veel külastamata…ja nii mõnigi jääb N2 äärde 🙂

  2. Pingback: Talv 2023 Põhja-Portugalis | Tigu Tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.