Tomar, võluv väike linn suure ajalooga

Tegelikult on süüdi jalgrattalukk, täpsemalt selle puudumine, et ma sattusin pühapäeval Tomari. Nimelt otsustasin ma laupäeval rannapäeva teha, aga uimerdasin kodus liialt kaua ja kui ma keskpäeval lõpuks randa jõudsin, ei olnud seal isegi kaugemates nurgatagustes mitte ühtegi parkimiskohta, lisaks oli tekkinud autodest ummik ja linnast väljasaamine võttis oma tunni jagu aega. Vandusin tuld ja tõrva ning olin sel momendil nõus alla kirjutama igale paberile, mis protestivad turistide vastu. Viimane tegevus olla lõunamaades nüüd moes- olla massiturismi vastu ja mina olen selle pooldaja.  Kuid selle asemel, et minna ja osta endale jalgrattalukk, et jalgrattaga randa tagasi minna näiteks järgmisel päeval, olin ma nii tüdinud ummikus seismisest, et viskasin koduaeda võrkkiigele, lugesin raamatut ja limpsasin vahuveini ja nii see päev õhtusse veeres.

Pühapäev algas tõdemusega, et autoga randa minna pole mõtet, aga jalgratta lukku pühapäeval ei saa osta ja augustikuus ei tahaks ratast lahtiselt kuhugi vedelema jätta. Kuidagi oli vaja päev ära sisustada, sest õhtuks olin lubanud 3-le Mariale (mu uued sõbrannad sardiinifestivalilt), et lähme bacalhau festivali lõpetamisele. Istusin parasjagu kodukohvikus kui televiisorist näidati mingit uudistejuppi Tomarist ja taustaks linna vaated. Veidi guugeldamist– 140 km kiirteed kodunt ehk paras päeva retk. Õhtuks kodus tagasi Mariadega bacalhaud söömas, mõtlesin.

See, mida ma unustasin vaadata, oli pühapäevased temperatuurid ja kohale jõudes võttis mind vastu ikka rootslaste jaoks juba korraliku sauna mõõtu kraadid (40pluss) ning pärast ringkäiku templirüütlite ordu Kristuse kloostri aedades oli selge, et tagasisõita ma ei suuda ja taha ka, sest linn lummas mind täiega.

Ma tean templirüütlite ajalugu põhiliselt Dan Browni raamatute põhjal ning mingid teadmised on mul kataritest, kes Lõuna-Prantsusmaal tegutsesid ja kes kõik mingil oktoobrikuu reedel ja 13l maha tapeti juba 13 sajandil, kuid et ka Portugalil on väärikas templirüütlite ajalugu  ning nende linn Tomar, oli minu jaoks täiesti uus avastus.  Igatahes alustati Tomari templi ehitamist kuskil 1118 paiku ja mõningamad aastad hiljem oli templirüütlite ordu suurmeistriks portugallane Gualdim Pais, kes ehitas välja kindluse osa, sest riiki piirasid maurid. Iga sajand on miskit lisandanud- klooster, kirik, kabel etc. ning kui saabus suur maadeavastamise ajastu, kus portugallased eesrinnas olid, hakkas Tomari kloostrisse palju varandust kogunema.

20170814_104111

Ma pean ütlema, et minu jaoks oli kiriku sees asuv ümar- ma ei teagi kuidas seda nimetada- altar? õõvastust tekitav. Kuigi jah, kulda ja karda oli kõvasti ja selle keskel suur ristilöödud Kristus.

Charola-Convento-de-Cristo-Tomar

Küll aga nautisin ma täiega kloostrit ja selle siseaedu, mis võivad talvel kui apelsinid  valmis, olla eriti ilusad. 15 sajandi kloostriköök oli elamus-näha kuidas sel ajal suurköök väga süsteemselt ja targalt ehitatud oli.

Teksti lõppu lisasin templirüütlite kujunemise ajaloo. Väga lühidalt esimesed 1000 aastat 🙂

Kuigi  templirüütlite märke on linnas pea igal sammul näha kas siis tänavakividelt, millel ristikujutis või siis vanalinna kaunistavatel lippudel ning pea iga poe vaateaknal on rist, kuid linnas on peale mäe otsas asuva templi õnneks veel vaatamisväärsusi. Näiteks asub siin, üllatus-üllatus, ka Portugali vanim sünagoog 15 sajandist, mis nüüd tegutseb Luso-Hebraico de Abraham Zacuto nimelise muuseumina.

20170813_200527

Igale linnale annab kõvasti sarmi juurde sealt läbivoolav jõgi ja Tomarist voolab läbi Tejo jõgi(sama jõgi, mille kallastel asub ka Lissabon) Jõekallastel asuvad restoranud ja kohvikud, kust avanevad lummavad vaated vanalinnale ja mäe otsas olevale Kristuse kloostrile.

Vanalinn on autodele suletud ning õhtuti avavad end kümned ja kümned toredad restoranid. Ma ei olnud kodutööd teinud, et mille turistid TripAdvisoris parimaks on hääletanud. Küsisin oma hotelli valvelauas istuvalt vanahärralt soovitust. Tema ütles, et tema käib alati Jardim restoranis, mis asub vanalinnas.  Restoran asub ajaloolises hoones, kus kunagi asutati selle maa vanim ( miskit vabariiklaste) ühing- Sociedade Banda Republicana Marcial Nabantina- igatahes on esimeste liikmete portreed kenasti restorani esimesel korrusel välja pandud. Menüü oli lihtne, koosnes enamasti lihast, kuid teenindus oli väga viisakas ja hooliv ning lõpuks maksis mu “house steak”, 2 klaasi õlut, punane vein ja pisike “house dessert” vaid 16 eurot,  nii et kobiseda pole midagi. Üksi sööjale see restoran sobis, saal oli rahvast täis, segi turistid ja kohalikud, telekast tuli kohalik jalgpall- oli melu, ei tundnud end üksinda halvasti.

Tomar on kuulus oma paganliku alatooniga pidustustega, mille portugali keelne nimi on Festa dos Tabuleiros,  mida peetakse iga 4 aasta tagant. Järgmised pidustused on juulis 2019! Tasub kohale tulla!

4720003575_c769098eed_b

Kuigi Tomari soovitatakse reisiteatmikes päevatripina kas Lissabonist või Coimbra’st ja ühildada 30 km kaugusel asuva Fatima, Portugali kuulsa religioonikeskuse, külastusega, siis mina soovitan ikkagi ööbida Tomaris.  Palju kohvikuid, baare, veel keskööl saab poolpaljalt terrassidel istuda ja jooki nautida- sellist pidu ookeani ääres pole. Meil on õhtuti ikkagi jahe.

wp-image-1976988555

Fatimas ma veetsin 2tundi, ühe sellest restoranis lõunat süües ja tunnike vaatasin  pùhakohta kus 1917 aastal ehk 100 aastat tagasi Neitsi Maria oli ennast ilmutanud ja kolmele kohalikule lapsele ettekuulutusi jaganud, mis ajaloos tõeks saanud. Ma ei julge oma seisukohta nii tõsise teema suhtes avaldada. Kirjutan sellest eraldi peatüki. Ma arvan, et korra võib oma silnaga seda kohta vaatamas käia küll.

Kuigi kui ma täna sealt kuumapõrgust koju jõudsin ja autost väljudest mõnusat ookeanituult näkku puhumas tundsin, olin ma õnnelik, et koju jõudsin.

Lissabonist asub Tomar 140 km kaugusel ja minu teada käib sinna ka rong.

Ilhavost, minu juurest,  mööda A13-t, uut kiirteed, mida minu auto GPS ei tunne, on samuti 140 km.

20170813_195351

———————Templirüütlite kujunemise ajaloost ————————————————

  • Aastal 1003 eKR saab Taavetist Iisreali ja Juudamaa kuningas, mille pealinnaks saab Jeerusalemm, endine Kaanani pealinn. Kuningas Taavet on teadupärast Saalomoni isa!
  • Aastal 1000 eKR sünnib Saalomon, kes on Juudamaa kuningas aastatel 970–928 eKr.
  • Aastal 959 eKR valmib Jahvele ehitatud, aga Saalomoni nime kandev püha tempel, mille kindel asukoht ei ole siiani täielikult kinnitust leidnud, kuid arvatakse et ta asus Templimäel ja kuhu kuningas Saalomon viis juutide püha seaduselaeka
  • .Saalomoni Tempel lammutati sõdade ja usutülide käigus algosadeks aastatel 586 eKR ja lõplikult aastal 70 pKR roomlaste poolt, juutide mässu ajal ning asemele ehitati Al-Aqsa mošee.
  •  15. Juuli 1099 vallutavad ristisõdijad Jeruusalemma, kus toimub tohutu verepulm
  • 1120 aasta Nabluse kirikukogul kinnitatakse Saalomoni Templi Ordu e. Templiordu asutamine.

2 responses to “Tomar, võluv väike linn suure ajalooga

  1. Pingback: Grutas da Moeda, karstikoobas, mida peab nägema! | Tigu Tegemised·

  2. Pingback: N2 maantee, Sertã- eelajalooline koopagraafika, jõerannad ja kitserupskid. | Tigu Tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.