Suvelõpu mõtisklused

Sel suvel olen lähemalt tutvust teinud lisaks suvetoitlustamisele ka nn.majutusteenusega. Kuna kuklas viimasel ajal enam ei tiksu, vaid lausa taob mõte, et Portugali tuleb kiirelt mingi külalistemaja ära osta ja alustada puhkuse pakkumisega põhiliselt küll vast sakslastele ja prantslastele, aga miks mitte ka eestlastele, kes ennast nii kaugele kohale suudavad organiseerida, siis olen saarel ringi vaadanud just selle pilguga, et mida turist ootab ja tahab.  🙂  Soomlaste turu jätaks kohe välja- seda on õpetanud see suvi.  Kuressaare kõige soliidsem spa-hotell on Georg Ots ning seda just selle tõttu, et ei müüda odav-pakette  põhjanaabri säästuturistile, kellelt loodetakse kohapeal tarbimist- aga reeglina ta seda ei tee. Käib Konsumist endale kilekotiga longerot ja õlut ostmas ja joob oma hotelliruumis. Või istuvad perekonniti pritsumaja terrassil ja söövad lastega, ema-isa-vanaema takkaotsa   friikartuleid ja viinereid. Ma ei tea, kas seda tehakse sellepärast, et see on odav või ikkagi sellepärast et ei hoolita, mida “näost sisse ajada”.

Mis teeb eriti kurvaks, et kui inimestelt küsida ,millist puhkust nad sooviksid, siis nad vastavad, et  neile meeldiks kui oleks ehe, mahe, et saaks süüa kohalikke tooteid jne. Aga paljud siis oma mõtete järgi käituvad- ikka lastele burger või friikad  ja  soodne euroremondiga hotellituba… Samas, kuigi oli kehv suvi, jätkus imekombel Saaremaal  sööjaid küll kõigile- nii rämpstoidu pakkujatele kui ka neile, kes menüüga pingutasid, aga ega midagi hõisata ei ole.

Igatahes, mina käisin külastamas eile Pulga puhkekeskust, mis asub Pihtlast nii 5 km edasi ja see on siis see ehe-mahe-rural elamine. Seda mida mina ehtsa ja rustikaalse all mõtlen: rookatus, vana ait, elumaja, saunaruumid, kiviaiad.  Hoovil sõidavad ringi 2 robot-muruniitjat. ei müristata traktoriga kui rahvas sööb või oma tubades puhata tahab.  Omanikud kasvatavad seal Islandi tõugu lambaid ja Hereford lihaveiseid, kes on ranna kenasti võsast puhtaks näksinud ja jalutavad ja söövad rannas- sõbralikud, kenad loomad.

Tubade hinnad on demokraatlikud- kõige odavam voodikoht aidas maksab 14 eurot, kena suur 3 inimese magamistuba võib bookingust saada 40 euroga… rõduga peretuba 54 eurot ja terrasiga apartement 110 eurot.  Jah kui ma mõtlen mõne külalistemaja tühja ruumi 2 madratsiga põrandal, kus puudavad kardinadki, et end hommikuste päikesekiirte eest kaitsta, siis tundub see 110 eurone mitmetoaline köögiga korter suisa ilma rahata. Või mõne siinse hotelli sviiti…

Keskuses on olemas seminari pidamiseks vajalik tehnika ja väga hea tehnikaga sisustatud köök, mis võimaldab normaalselt ära toitlustada grupid. Peremees ütles, et pakutakse oma veiste või lammaste liha ka, kui tuleb grupp ja ette tellib.

Ma vaatan sellise pilguga ringi, et kuhu ma järgmisel aastal oma sakslasest kaaslasega tuleksin ja see Pulga puhkekeskus on kindlasti koht, mida väljamaalasele näidata tasub.  Samas tean ma ka kohti kuhu raha ei tasu kulutama minna 🙂

Muidu aga peaksid kõik hinnad kogu Eestis veel sulama, sest  Lõuna- Euroopa pakub meile konkurentsi parema kliima ja odavamate hotellidega ja mis seal salata – paremate restoranidega. See on kurb teema- suvi on meil lühike, turist tahab kulutada üha vähem ja selle raha eest üha rohkem saada.

Mul endal läks tänavu suvel nähtuga igasugune isu jamada Eestis majutuse ja toitlustusega. Lihtsalt meeletult palju tööd, mis sulle lõpp-kokkuvõtteks suurt midagi sisse ei too. Olla uhke lihtsalt oma Eesti kauni looduse, riigi ja inimeste üle kaua ei jaksa.  Maksude ümberjagamisega mingit rikkust juurde ei toodeta ja minu arvates on tulevik Eestis ikka üsna tume.

Igaüks, kes arvab, et ta oskab koristada ja muna praadida ja kohvi keeta ja järeldab, et mis see üks külalistemaja või restoran siis teha on, siis neile soovitan siiski üks suvi kuskil praktikal olla. Et aru saada, mis tegelikult tähendab olla omanik ja vastutada ja kõik odavtööd ise ära teha, sest sa ei leia lihtsalt tööjõudu ja õhtul lihtsalt poolkoomas voodisse vajuda ja järgmisel päeval algab kõik otsast. Kui ikka mingeid kogemusi ja oskuseid ei ole, võib esimese suvega ennast ribadeks tõmmata ja masendusse langeda.

. See on aga nii pikk ja  mitmetahuline teema, et sellele tuleb eraldi peatükk pühendada.

lehmad

12 responses to “Suvelõpu mõtisklused

 1. “Mul endal läks tänavu suvel nähtuga igasugune isu jamada Eestis majutuse ja toitlustusega. Lihtsalt meeletult palju tööd, mis sulle lõpp-kokkuvõtteks suurt midagi sisse ei too. Olla uhke lihtsalt oma Eesti kauni looduse, riigi ja inimeste üle kaua ei jaksa. Maksude ümberjagamisega mingit rikkust juurde ei toodeta ja minu arvates on tulevik Eestis ikka üsna tume.”

  Jep, kirjutan jätkuvalt alla. Samal ajal siiski lootes mingile abstraktsele imele aga vaadates viimase 21+ aasta arenguid provintsipealinnas…, noh, pragmaatilisem osa minust ei ole kuigi optimistlik. We’re doomed! 🙂

  • nüüd veel see praamide jama otsa, mul ei ole Saaremaa suhtes optimismi 😦 Ja ega Kesk-Eestis midagi roosilima pole.

 2. Mhhh.. selle postituse pealkirjale klikkides lootsin ma salamisi, et siit tulevad küll väsinud, aga õnneliku inimese suvelõpu mõtisklused 😦 Kahju kuulda, et see kogemus oli nõnda raske. Samas loodan, et ehk paari kuu pärast, kui end välja puhkad, tuleb entusiasm ikkagi tagasi!

  • Ei, mina olengi väsinud ja õnnelik. Aga süda valutab nende pärast, kes siinmail midagi teha püüavad ja oma hinge ja tööd siia matavad, aga on näha kuidas kogu see elu aeglaselt aga järjekindlalt alla käib…

  • Seda rõõm kuulda, et sa ikka ise õnnelik kogemuse üle!

   Tõsi, Eestis sellises valdkonnas ei ole lihtne läbi lüüa… eriti kui ei asu näiteks Tallinnas. Ma ise oma mikrotasandil alati püüan toetada kohalikke kogukondasid ja olla muidu tubli ökoturist. Hetkel korraldame ise suurt konverentsi 300 inimesele Saaremaal septembris.. Kuigi logistiliselt on see üsna.. khm.. meelelahutuslik.

  • Oo jaa, kogu see praamiromantika ka veel juurde ja sügisel pole enam suvetöötajaid-300 inimest ära teeninda- ma ei teagi, kes seda siin saarel hästi teeks..

  • Paneme kogu Kuressaare kinni ja ja.. 😀 Aga üldiselt on meil toitlustus Grand Rose+Arensburg. Ega valik suur ole. Kuigi Pritsumaja publi omanik järjepidevalt väitis, et tema suudab ka 120 inimest mahutada, siis me tema jätsime ikka kõrvale.. 😀

 3. Väga vabandan, et meie kaks soomlannad oleme kunagi käinud Tigu perenaise elu/olu häirimas. Seekord kui Haapsalus Tigu suverestoranis istusime nii teisi kliente kohal ei olnudki. Et ilmselt see olukord meeldibki rohkem, parem et mitte kedagi kui vaesed soomlased. Kes on tõepoolest Eesti hotellindust ja restoraniäri hästi palju aastate jooksul “toetanud”.

  • Olen nõus, et kõiki inimesi ühe mütsi alla “soomlased” või “eestlased” panna ei ole korrektne. Seda tehakse kogu aeg muide Soome ajakirjanduses- eestlased sellised, sellised ja sellised. Aga mina siiski räägin siin kirjatükis hotellindusest ja odavpakettidest ja selle äratasuvusest, eks. Minu jutt räägib sellest, et kas tasub Eestis puhkemaja pidada ja vastus on- ei tasu, kui ainsaks kliendiks on soomlased. Selles ei ole süüdi soomlased, vaid meie oma marketing, kes ei suuda meelitada rohkem turiste meie maale ja on süüdi meie maa majanduse halb seis, et siseturism ei ole piisav. Kui aga solvas see jutt, et ma enda majutusasutust avades Soome turu välja jätaksin, siis tõlgin: ma ei tee väljaminekuid selleks, et reklaamida ennast seal turul või allahindlustega meelitaks. Kuna ma ei ava seda külalistemaja Eestis, siis on see ka loogiline.
   Ja midagi pole teha, nii nagu me kõik eestlased peame ära kannatama meie rahvuskaaslaste “täistegemise” teie maal, peate teiegi tunnistama, et teie rahvuse hulgas ei ole ka kõik kodanikud sugugi kultuursed inimesed. Alates sellest, et täiesti loomulikust peetakse seda, et kõik inimesed on kohustatud aru saama ja rääkima soome keeles. Muide minul isiklikult on pidevalt häbi paljude eestlaste pärast Soome laevas. Ma ei ki ka kunagi korraldatud grupireisidel- ma arvan, et ka seal oleks põhjust häbi tunda.
   Vaesus pole kindlasti see, mida ma ette inimestele heidan.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.