Jõulud Provence´s ja muidu jõulujuttu.

Jõulud lähenevad tohutu kiirusega.  Laupäeval läheb Tigu Kristiina ja Paulo juurde jõulu lõunasöögile, kus siis saame maitsta Portugali traditsioonilisi jõulutoite ja selle puhul  on Tigu suletud.  Ja järgmisel kolmapäeval on loodetavasti kõigil võimalus süüa oma ema head-paremat.  Meie peres on nii läinud, et minu ema  teeb verivorstid, süldid, kõrvitsasalatid kõik ise ja me oleme alati jõulude ajal Jõgeval.  Kirikus käime Põltsamaal, aga alles jõulu 2-l pühal 26-l detsembril, kui kõige vähem rahvast kirikus ja ise ka jõuludest toibutud.  Kuna ajad on Tigus kiired, pole ma ise juba mitu aastat ühegi jõuluroa valmisel juures olnud.  Üldse see kommertslik jõuluhüsteeria, mis vahepeal valitses (võib-olla ka nüüd, aga ma ei käi kuskil enam) lõi minusuguse inimese rivist välja.  Kauplused juba novembri algusest peale jõuluehteis ja keegi eeldab, et sa peaksid isikliku pankrotini muudkui shoppama.  Üldse tänapäeva jõulud tundub olema raske terror inimese psühhikale, pangakontole ja seedetraktile.

Provence´is on 4 .detsembre see päev, mis kuulutab jõulude lähenemist. See on Püha Barbara päev ja sel päeval külvatakse pottidesse nisu.  20 päevaga on nisu potis võrsunud piisavalt kõrgeks ja roheliseks ja sellega kaunistatakse perekonna jõulu crechi( jõulu sõim)

Jõuluõhtu toidud on aga väga lihtsad: alustatakse supiga, sellele järgnevad teod, siis tursk talvise aedviljaga, frisee salat (meenutab Jeesulapse lokikesi) ja tagasihoidlik valik juuste. Laual peab olema küünlajalg kolme küünlaga, mis sümboliseerib Püha Kolmainsust.

Siis peetakse söömisele vahe, et minna kesköisele missale ja tagasi tulles on laual 13 erinevat magustoitu(enamasti puuviljad ja küpsised)

Enne jõule peetakse küla baaris bingo mängu turniire. Õppisin ise seal esimesel talvel numbrid korralikult selgeks. Auhinnad olid temaatilised: elus hani või part, pudel Pastisi jne.

Tigu me sel aastal ära ei dekoreeri. Et 24-l kodus tuleks ometi see harras jõulutunne peale.

Eile tuli aga Aveyronis  lumi maha ja sealmail näeb rohkem talv välja, kui meil. Pildikesi nende kohalikust ajalehest Midi Librest siin (rohekm kui 40 pilti, kõik võrratud)

Mulle meeldib pilt nr.22 ja 49

One response to “Jõulud Provence´s ja muidu jõulujuttu.

  1. eks need jõulud oled jah pisut vastandlikud. aga sel aastal on jumala abiga pikad pühad, ei saa nende vabade päevadega nii vastu pükse kui vahepeal. jõuab puhata ka puhkamisest:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.